![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP OmniBook 7 16-ay0000 16-ay0087nr 16" Touchscreen Notebook 2K 120 Hz Intel Core Ultra 7 Series 2 255H 16 GB 1 TB SSD Glacier Silver Aluminum Refurbished Intel Chip 2048 x 1280 Windows 11 Home NVIDIA with 6 GB Intel Front Camera/ B87ZPUARABA
Overview|AI Performance and portability with a brilliant 16" display Tough enough to meet demanding US military-grade standard testing, HP OmniBook 7 16 delivers durability, performance, and portability, powered by the Intel® Core™ Processor and a brilliant 16" display. Military-grade-tested. For the toughest tasks. Engineered and tested to withstand drops, bumps, and extreme temperatures so you can work from anywhere. Brilliant viewing A 16" display delivers brilliant viewing and ultra smooth visuals. Fits your need for power and speed Delivers power, an all-day, fast-charging battery, and all the ports you could want. Built for a better tomorrow HP OmniBook 7 16 PCs are designed using recycled metals and post-consumer recycled plastics. Feature|Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. Smarter. Faster. Lighter Gaming, creating, AI. Do it all on Intel® Core™ Ultra processors Intel® Arc™ Unleash your imagination with new Intel® Arc™ graphics solutions, hardware, software, and services. All built to help you game, create, and stream-without limits. Beyond Fast NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series GPUs are beyond fast. Powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture which delivers a leap in both performance and AI-powered graphics. Experience lifelike virtual worlds with ray tracing and ultra-high FPS gaming. OLED display With display technology that lights each pixel separately, you'll get deeper blacks for richer contrast, enhanced color depth, and more power efficiency than traditional LED screens. VESA Certi?ed DisplayHDR™ Brighten your screen with VESA Certi?ed HDR 400 panel. Stream HDR games and movies with enhanced contrast on your HDR display, creating a vivid lifelike visual experience. |
| AI-powered: | Yes |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Model: | 255H |
| Processor Series: | Series 2 |
| Processor Core: | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Threads: | 16 |
| Maximum Turbo Speed: | 5.10 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 13 TOPS |
| L3 Cache: | 24 MB |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 16 GB |
| System Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 2 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 2 |
| Number of Free Memory Slots: | 0 |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Screen Size: | 16" |
| Display Screen Type: | OLED |
| Standard Refresh Rate: | 120 Hz |
| Screen Mode: | 2K |
| Screen Resolution: | 2048 x 1280 |
| Brightness: | 500 Nit |
| Color Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | NVIDIA |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | GeForce RTX 4050 |
| Graphics Controller Model: | Arc Graphics |
| Graphics Memory Capacity: | 6 GB |
| Graphics Memory Technology: | GDDR6 |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Dedicated |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth: | Yes |
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Infrared Camera: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| USB Type-C: | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 1 |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Copilot Key: | Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 17 Hours |
| Fast Charging Details: | 50% in 30 Minutes |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 100 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Glacier Silver Aluminum |
| Height: | 0.59" |
| Width: | 14.1" |
| Depth: | 10" |
| Weight (Approximate): | 4.21 lb |
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Flicker-free |
| Energy Star: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 198990986395
- Mfr's Part #: B87ZPUAR#ABA














Click to enlarge
(0 Ratings) 