![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP 17-cn3000 17-cn3375nr 17.3" Notebook HD+ Intel Core i5 13th Gen i5-1334U 8 GB 512 GB SSD Iridescent Pale Rose Gold Natural Silver Refurbished Intel Chip 1600 x 900 Windows 11 Home Intel Front Camera/Webcam IEEE 802.11ax Wireles B89N0UARABA
Overview | Purposefully built with more screen and reliable performance The HP 17.3" Laptop PC is thoughtfully designed. Experience reliable performance with an Intel® Processor, fast Wi-Fi, and plenty of storage. We've got your back with a 17.3" screen with narrow bezels, enlarged clickpad and a lift-hinge design. Plus, it's EPEAT® Gold registered and ENERGY STAR® certified and contains postconsumer recycled plastics Power through the day with an Intel® Processor Multitask with ease thanks to the powerful Intel® Processor, fast Wi-Fi technology and plenty of storage. See more, do more-comfortably Enjoy the 17.3-inch diagonal high-res, narrow-bezel screen with lift-hinge keyboard for more natural typing. Breathe easy, we've got your back With comforts like an enlarged click pad and HP Fast Charge, you can get back to creating, watching, doing Sustainable and forward-thinking design Thoughtfully designed with recycled plastics and EPEAT® Gold registered and ENERGY STAR® Certified. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. Extend beyond performance to let your PC do even more at once Offering more than just a performance score. 13th Gen Intel® Core™ Processors advance real-world computing and deliver more ultra-efficient multitasking. Intel® Iris® X? graphics Impressive performance for creating, gaming, and entertainment. A new level of graphics performance and crisp, stunning visuals - with the convenience of a thin & light laptop. Flicker-free Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing. HD+ display Enjoy your photos, movies, and games with crisp quality. The 1600 x 900 resolution delivers 1.4 million pixels, 50% more than normal HD, for boosted de?nition Anti-glare panel Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside. |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core i5 |
| Processor Generation: | 13th Gen |
| Processor Model: | i5-1334U |
| Processor Core: | Deca-core (10 Core) |
| Processor Threads: | 12 |
| Maximum Turbo Speed: | 4.60 GHz |
| L3 Cache: | 12 MB |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 8 GB |
| System Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 2 x 4GB |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 2 |
| Number of Free Memory Slots: | 0 |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Screen Size: | 17.3" |
| Screen Mode: | HD+ |
| Screen Resolution: | 1600 x 900 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Color Gamut: | 60% NTSC |
| Touchscreen: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth: | Yes |
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| USB Type-C: | Yes |
| Product Color: | Natural Silver |
| USB Type-C Detail: | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Fast Charging Details: | 50% in 45 Minutes |
| Included Charger Power: | 45 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Color Family: | Dual Color |
| Product Color: | Iridescent Pale Rose Gold |
| Height: | 0.81" |
| Width: | 15.8" |
| Depth: | 10.1" |
| Weight (Approximate): | 4.59 lb |
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Anti-reflection |
| Energy Star: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 198990495552
- Mfr's Part #: B89N0UAR#ABA










Click to enlarge
(0 Ratings) 