![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Lenovo IdeaCentre 08AKP10 91CX0000US Desktop Computer AMD Ryzen AI 7 350 16 GB 1 TB SSD Tower Luna Gray AMD Chip Windows 11 Home 64-bit AMD Radeon 860M English US Keyboard IEEE 802.11ax Wireless LAN 260 W
General Information
STYLISH DESIGN, MAXIMUM FUN The IdeaCentre desktop line offers the features you need in your choice of elegantly designed, space-saving packages. From famiy-friendly All-in-One systems to our cutting-edge gaming desktop, IdeaCentre PCs deliver serious home entertainment in a variety of shapes and sizes that fit your lifestyle perfectly. IdeaCentre Desktops & All-in-Ones Comp |
Processor
| Processor Manufacturer: | AMD |
| Processor Type: | Ryzen AI 7 |
| Processor Model: | 350 |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| L3 Cache: | 16 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | AMD |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Memory Supported: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed: | 5600 MHz |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express 4.0 |
| Solid State Drive Configuration: | 1 x 1TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer: | AMD |
| Graphics Controller Model: | Radeon 860M |
| Graphics Memory Accessibility: | Dedicated |
Network & Communication
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth: | Yes |
Input Devices
| Keyboard Localization: | English (US) |
Interfaces/Ports
| HDMI (Rear): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear): | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: | 4 |
| USB Type-C (Front): | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear): | 1 |
| DisplayPort (Rear): | Yes |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Operating System Language: | English |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
Power Description
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage: | 260 W |
| Frequency: | 50 Hz |
| Frequency: | 60 Hz |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Luna Gray |
| Form Factor: | Tower |
| Height: | 13.4" |
| Width: | 3.5" |
| Depth: | 11.5" |
| Weight (Approximate): | 9.11 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: |
|
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199271055137
- Mfr's Part #: 91CX0000US



















(0 Ratings) 