![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI Prestige 14 AI+ EVO PRE14EVOC2032 Professional Notebook 14" FHD+ 144Hz Display Intel® Core™ Ultra 7-258V 32GB DDR5 1TB NVMe SSD Windows 11 1 Year Warranty White backlight keyboard 83 keys with Finger Print Reader Intel&re
General Information
| Get ready for the new peak of AI-ready PC laptops. The new Prestige 14 AI+ Evo powered by up to an Intel® Core™ Ultra 7 processor with the latest Intel® Evo™ Edition certification. Go beyond your everyday with premium portable performance, vivid display, slim design, and high battery efficiency to support your lifestyle in the AI Era. Harness intelligent productivity in the palm of your hands. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Model: | 258V |
| Processor Series: | Series 2 |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Total AI Performance: | 115 TOPS |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 47 TOPS |
| Intel Evo Platform: | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 32 GB |
| Maximum Supported System Memory: | 32 GB |
| System Memory Technology: | LPDDR5X |
| System Memory Speed: | 8533 MHz |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 32 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 14" |
| Display Screen Type: | LCD |
| Standard Refresh Rate: | 144 Hz |
| Screen Mode: | Full HD Plus |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Color Gamut: | 100% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Finger Print Reader: | Yes |
| Speaker Power Details: | 2 x 2W |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: | 1 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Copilot Key: | Yes |
Battery Information
| Number of Cells: | 4-cell |
| Battery Chemistry: | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Run Time: | 25 Hours |
Power Description
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 100 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Stellar Gray |
| Cover Material: | Aluminum |
| Height: | 0.75" |
| Width: | 12.3" |
| Depth: | 9.7" |
| Weight (Approximate): | 3.75 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| TAA Compliant: | No |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142418871
- Mfr's Part #: PRE14EVOC2032



















(0 Ratings) 