![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
STM Goods Hear-O Headphones Com stm936515Y01
General Information
Meet the Hear-O the classroom MVP of sound. Built to handle every drop, twist, and test day, these headphones combine comfort, clarity, and toughness in one smart design. With all-day wearability and clear communication, Hear-O Headphones help students stay focused and teachers stay heard. Reliable, durable, and ready for action- it's the gear every learning hero deserves. Durable, comfortable headphones built to keep every student connected and engaged. | Hear-O Headphones
|
Technical Information
| Connectivity Technology: | Wired |
| Cable Length: | 5.38 ft |
| Sound Mode: | Stereo |
| Features: | Comfortable |
| Features: | Durable |
| Features: | In-Line Volume Control |
| Features: | Lightweight |
| Features: | Padded Ear Cup |
| Features: | Braided Cable |
| Features: | Robust |
| Adjustable Headband: | Yes |
Earpiece
| Earpiece Design: | Over-the-head |
| Earpiece Type: | Binaural |
Microphone
| Microphone Design: | Boom |
Interfaces/Ports
| Host Interface: | Mini-phone (3.5mm) |
Physical Characteristics
| Color Family: | Dual Color |
| Color: | Black |
| Color: | Blue |
| Color: | Serene Sky |
| Durability: | Drop Resistant |
| Form Factor: | Circumaural |
| Height: | 6.7" |
| Width: | 5.7" |
| Depth: | 2.6" |
| Weight (Approximate): | 5.90 oz |
Miscellaneous
| Application/Usage: | Classroom |
| Application/Usage: | Communication |
| Application/Usage: | Student |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 810046117699
- Mfr's Part #: stm-936-515Y-01













Click to enlarge
(0 Ratings) 