![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP OmniBook 3 17.3" Touch Full HD AMD Ryzen 3 30 8GB SSD Silver W11 D4QX3UAABA
Overview | Reliable performance all day with an HP AI PC Simplify your day with the HP OmniBook 3 17.3" AI PC. Enjoy smooth performance, a spacious display, and all-day battery life, designed to tackle everything from browsing to streaming. Its AI-enabled video call features and multiple ports help you stay connected and get more done, wherever your day takes you. All-day performance Stay productive and entertained all day with an AI PC powered by the latest AMD Ryzen™ processor. Reliable, day in and day out Built to handle everyday use, our laptops undergo HP Trusted Quality testing for reliable performance. See more, do more Experience more freedom with a 17.3 inch laptop display offering sharp visuals, perfect for streaming or work. Built for a better tomorrow Designed using recycled materials, featuring EPEAT® Silver with Climate+ and ENERGY STAR® certification. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. Anti-glare panel Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside. 16:9 aspect ratio A 16:9 aspect ratio lets you see more of your content with less scrolling. EPEAT® Silver with Climate+ With EPEAT® Silver with Climate+, you're choosing a movement towards responsibility and climate action ENERGY STAR® certi?ed Save energy and money with ENERGY STAR®, certi?ed by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most. Utilizing recycled metals HP incorporates increasing amounts of recycled, renewable, and non-virgin raw materials. Because little things make a big difference, this product includes a percentage of recycled metals in the design. |
| Processor Manufacturer: | AMD |
| Processor Type: | Ryzen 3 |
| Processor Model: | 30 |
| Processor Series: | Ryzen 10 |
| Processor Core: | Quad-core (4 Core) |
| Processor Threads: | 8 |
| Maximum Turbo Speed: | 4.10 GHz |
| L3 Cache: | 4 MB |
| Chipset Manufacturer: | AMD |
| Standard Memory: | 8 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 8 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5 |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Screen Size: | 17.3" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode: | Full HD |
| Screen Resolution: | 1920 x 1080 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Color Gamut: | 62.5% sRGB |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | AMD |
| Graphics Controller Model: | Radeon 610M |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth: | Yes |
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| USB Type-C: | Yes |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Fast Charging Details: | 50% in 45 Minutes |
| Included Charger Power: | 45 W |
| Power Plug Type: | Type C |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Color Family: | Dual Color |
| Product Color: | Glacier Silver |
| Product Color: | Canvas Gray |
| Height: | 0.65" |
| Width: | 15.6" |
| Depth: | 10.1" |
| Weight (Approximate): | 4.43 lb |
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Features: | Anti-reflection |
| Energy Star: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199896777858
- Mfr's Part #: D4QX3UA#ABA










Click to enlarge
(0 Ratings) 