![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP ProBook 4 G1a 16" Touch AMD Ryzen 7 24GB SSD Silver W11P D4EC4UTABA
General Information
| The HP ProBook 4 G1a 16-inch Notebook AI PC provides growing businesses with commercial-grade performance, multi-layered endpoint security, and durability in an easily upgradeable design. Powered by the latest AMD® processor with 16 TOPS NPU and long battery life, this feature-rich PC is future-ready for long-term productivity and AI exploration. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | AMD |
| Processor Type: | Ryzen 7 |
| Processor Model: | 250 |
| Processor Core: | Octa-core (8 Core) |
| Processor Threads: | 16 |
| Maximum Turbo Speed: | 5.10 GHz |
| NPU Manufacturer: | AMD |
| NPU Name: | Ryzen AI |
| NPU Performance: | 16 TOPS |
| L3 Cache: | 16 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | AMD |
Memory
| Standard Memory: | 24 GB |
| System Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 24 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 1 x 24GB |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 1 |
| Number of Free Memory Slots: | 1 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
Display & Graphics
| Screen Size: | 16" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Color Gamut: | 62.5% sRGB |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | AMD |
| Graphics Controller Model: | Radeon 780M Graphics |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6E |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Infrared Camera: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4) |
| Network (RJ-45): | Yes |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Operating System Language: | English |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Localization: | English |
Battery Information
| Number of Cells: | 3-cell |
| Fast Charging Details: | 50% in 30 Minutes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Power Plug Type: | Type C |
Physical Characteristics
| Color Family: | Silver |
| Product Color: | Pike Silver |
| Height: | 0.67" |
| Width: | 14.1" |
| Depth: | 9.9" |
| Weight (Approximate): | 3.86 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: | |
| Application/Usage: | Everyday Computing |
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Windows Hello Compatible: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Energy Efficiency Certification: | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | Manufacturer Warranty 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: . |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199896750547
- Mfr's Part #: D4EC4UT#ABA



















(0 Ratings) 