![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP Fortis Flip G1m 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook HD 60 Hz Octa-core ARM Cortex A76 + Cortex A55 8 GB 64 GB Flash Memory English Keyboard Jet Black MediaTek Kompanio 520 Chip 1366 x 768 ChromeOS MediaTek BrightVi BV0X9UTABA
Immersive 360-degree design Easily interact and adapt to your learning style with a 360-degree hinge in laptop, tablet, tent, or stand mode. Fast, reliable performance Quickly access online content, thanks to a MediaTek Kompanio 520 processor, plenty of memory, and HP Fast Charge. Durable, reliable design This durably designed Chromebook undergoes 19 MIL-STD 810 tests and withstands drops up to 122cm (48.03 in). Help protect our shared future Manufactured with sustainability in mind featuring 100 percent sustainably sourced materials in the outer box. Features | ChromeOS simplicity Breathe easy with the low-maintenance, highly manageable and secure ChromeOS. With automatic software updates through June 2035 and built-in anti-virus protection, your device stays protected and up to date. Elevate performance for everyday activities Elevate Chromebook CPU and graphics performance with the power-efficient MediaTek Kompanio 520 processor. Launch, create, and connect for easy multitasking across applications with fast memory and storage and superfast start-up. Universal connectivity and charging with USB-C™ Use the USB-C™ port to access and charge your USB-C™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter. Apps and content for expanded learning Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps. Simple PC management Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant. A simple way to manage Experience seamless device integration with the included perpetual Chrome Enterprise Upgrade. Get 300+ policies and Active Directory, VDI, and enterprise mobility management support. Hassle-free connectivity keeps you going Get a fast and reliable connection and stay connected in dense wireless environments with optional Wi-Fi 6 LAN and Bluetooth® 5.3 combo. |
| Combined Processor Core: | Octa-core |
| Processor Manufacturer: | ARM |
| Processor Type: | Cortex A76 |
| Processor Core: | Dual-core (2 Core) |
| Processor Threads: | 8 |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| 2nd Processor Manufacturer: | ARM |
| 2nd Processor Type: | Cortex A55 |
| 2nd Processor Core: | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Speed: | 2 GHz |
| L3 Cache: | 1 MB |
| Chipset Manufacturer: | MediaTek |
| Chipset Model: | Kompanio 520 |
| Standard Memory: | 8 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 8 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR4X |
| Drive Type: | Flash |
| Flash Memory Capacity: | 64 GB |
| Flash Memory Type: | eMMC 5.0 |
| Screen Size: | 11.6" |
| Display Screen Type: | LCD |
| Display Screen Technology: | BrightView |
| Standard Refresh Rate: | 60 Hz |
| Screen Mode: | HD |
| Screen Resolution: | 1366 x 768 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Color Gamut: | 50% NTSC |
| Contrast Ratio: | 800:1 |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | MediaTek |
| Graphics Controller Model: | Mali Graphics |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth: | Yes |
| Speakers: | Yes |
| Speaker Power Details: | 2 x 2W |
| Sound Mode: | Stereo |
| HDMI: | Yes |
| USB Type-C: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| USB Type-C Detail: | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.2) |
| Operating System Platform: | ChromeOS |
| Operating System: | ChromeOS |
| Operating System Language: | English |
| Keyboard Localization: | English |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 16 Hours |
| Battery Weight: | 6.17 oz |
| Fast Charging Details: | 90% in 90 Minutes |
| AC Adapter Frequency: | 47 Hz |
| AC Adapter Frequency: | 63 Hz |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 45 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Jet Black |
| Form Factor: | Convertible |
| Height: | 0.65" |
| Width: | 11.5" |
| Depth: | 7.9" |
| Weight (Approximate): | 2.87 lb |
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No onsite repair. |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199251611902
- Mfr's Part #: BV0X9UT#ABA



















(0 Ratings) 