![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Acer Chromebook 311 C725 C725-84AT 11.6" Chromebook HD 60 Hz MediaTek MT8 4 GB 64 GB Flash Memory English US Keyboard Black MediaTek Chip 1366 x 768 ChromeOS ARM Mali-G52 ComfyView Matte In-plane Switching IPS Technology F NXJW7AA001
Technical Information
| Response Time Details: | 20ms |
Processor
| Processor Manufacturer: | MediaTek |
| Processor Type: | MT8 |
| Processor Core: | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 2.60 GHz |
| Cache: | 1 MB |
| 64-bit Processing: | No |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | MediaTek |
Memory
| Standard Memory: | 4 GB |
| Maximum Supported System Memory: | 16 GB |
| System Memory Technology: | LPDDR5X |
| System Memory Speed: | 8533 MHz |
Storage
| Drive Type: | Flash |
| Flash Memory Capacity: | 64 GB |
| Flash Memory Type: | eMMC |
Display & Graphics
| Screen Size: | 11.6" |
| Display Screen Type: | Active Matrix TFT LCD |
| Display Screen Technology: | ComfyView (Matte) |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Standard Refresh Rate: | 60 Hz |
| Screen Mode: | HD |
| Screen Resolution: | 1366 x 768 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Color Gamut: | 50% NTSC |
| Screen-to-body Ratio: | 66.5% |
| Color Depth: | 6-bit |
| Touchscreen: | No |
| HDCP Supported: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | ARM |
| Graphics Controller Model: | Mali-G52 |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 5.3 or above |
Built-in Devices
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Video Resolution: | 1920 x 1080 |
| Microphone: | Yes |
| Number of Microphones: | 2 |
| Finger Print Reader: | No |
| Speakers: | Yes |
| Number of Speakers: | 2 |
| Audio Features: | Basic Noise Suppresion |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports: | 2 |
| Network (RJ-45): | No |
| Audio Line In: | No |
| Audio Line Out: | No |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
Operating System
| Operating System Platform: | ChromeOS |
| Operating System: | ChromeOS |
Input Devices
| Keyboard: | Yes |
| Numeric Pad: | No |
| Keyboard Backlight: | No |
| Keyboard Localization: | English (US) |
| Pointing Device Type: | TouchPad |
| TouchPad Features: | OceanGlass Touchpad |
| Key Travel Distance: | 55.1 mil |
| Keyboard Features: | Strauss for Super Insert |
| Keyboard Features: | Anchored Frame Keyboard |
Battery Information
| Battery Chemistry: | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy: | 45 Wh |
| Maximum Battery Run Time: | 15 Hours |
| Battery Life Detail: | For models with HD Panel Up to 13.5 hours (based on video playback test results) Up to 15 hours (based on web browsing test results) Battery life based on Power Qualification Test v2 for ChromeOS: |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 0.75" |
| Width: | 11.5" |
| Depth: | 8" |
| Weight (Approximate): | 2.58 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Security Features: | |
| Energy Star: | Yes |
| Country of Origin: | Thailand |
| Antimicrobial: | No |
| Kensington Security Slot: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | 1y_PA Acer warranty card |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 195133339070
- Mfr's Part #: NX.JW7AA.001














Click to enlarge
(0 Ratings) 