![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP Z2 G9 SFF Desktop Computer i7-14700K 32GB 1TB SSD W11P A1NT9UTABA
|
Z by HP Desktops Desktop workstation PCs for technical and creative professionals who demand high performance for the world's heaviest workloads. The Z2 G9 Small Form Factor Workstation includes a USB keyboard, a USB mouse, and a power cord. It runs using a 450W power supply and the installed operating system is Windows 11 Pro (64-bit). |
Key Features
- Intel Core i7-14700K 20-Core (14h Gen)
- 32GB of 4800 MHz DDR5 RAM
- Integrated Intel UHD Graphics 770
- 1TB PCIe 4.0 x4 M.2 SSD
- Gigabit Ethernet Port
- USB-C 3.2 Gen 2x2 | USB-A 3.2 Gen 2
- USB-A 3.2 Gen 1 | USB-A 2.0
- USB Keyboard & Mouse Included
| Release Year: | 2024 |
| Processor Type: | Core i7 |
| Processor Generation: | 14th Gen |
| Processor Model: | i7-14700K |
| Processor Core: | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Threads: | 28 |
| L3 Cache: | 33 MB |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Error Checking: | Non-ECC |
| Memory Clock Speed: | 4.80 GHz |
| Memory Configuration: | 1 x 32GB |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express 4.0 |
| Controller Type: | Serial ATA/600 |
| RAID Supported: | Yes |
| RAID Levels: | 0, 1 |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Ethernet Technology: | Ethernet |
| Total Number of USB Ports: | 11 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 SuperSpeed USB Type-C 20Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) |
| DisplayPort: | Yes |
| Number of HDMI Outputs: | 0 |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs: | 2 |
| Keyboard Localization: | English |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Operating System Language: | English |
| Maximum Power Supply Wattage: | 450 W |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Form Factor: | Small Form Factor |
| Height: | 3.9" |
| Width: | 15.1" |
| Depth: | 12.1" |
| Weight (Approximate): | 11.02 lb |
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Performance Computing |
| Energy Star: | Yes |
| Limited Warranty: | 3 Year |
| Additional Warranty Information: |
|
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |


















(0 Ratings) 