![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI Prestige 14 AI Studio C1VFG-064US 14" Notebook 2.8K 60 Hz Intel Core Ultra 9 185H Intel Evo Platform NVIDIA 4060 32 GB 1 TB SSD Stellar Gray W11P 3Y Warranty Intel Chip 2880 x 1800 Windows 11 Pro NVIDIA with 8 GB In-plane PRE14STU14064
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 9 |
| Processor Model: | 185H |
| Processor Series: | Series 1 |
| Processor Core: | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 5.10 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 11 TOPS |
| Intel Evo Platform: | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 32 GB |
| Maximum Supported System Memory: | 32 GB |
| System Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed: | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 2 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 2 |
| Number of Free Memory Slots: | 0 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 14" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Standard Refresh Rate: | 60 Hz |
| Screen Mode: | 2.8K |
| Screen Resolution: | 2880 x 1800 |
| Color Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Touchscreen: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | NVIDIA |
| Graphics Controller Model: | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Memory Capacity: | 8 GB |
| Graphics Memory Technology: | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility: | Dedicated |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Infrared Camera: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
| Speakers: | Yes |
| Speaker Power Details: | 2 x 2W |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: | 1 |
| Network (RJ-45): | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 1 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
Battery Information
| Number of Cells: | 4-cell |
| Included Charger Power: | 140 W |
Power Description
| Power Plug Type: | Type C |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Stellar Gray |
| Height: | 0.75" |
| Width: | 12.3" |
| Depth: | 9.7" |
| Weight (Approximate): | 3.75 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
| Additional Warranty Information: | 3 year on site warranty + ADP |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142392874
- Mfr's Part #: PRE14STU14064














Click to enlarge
(0 Ratings) 