Asus Chromebook CR12 CR1204CTA-YZ84 12.2" Rugged Chromebook WUXGA Intel N-Series N150 8 GB 64 GB Flash Memory Mineral Gray Intel Chip 1920 x 1200 ChromeOS Intel UHD Graphics IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard CR1204CTAYZ84
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Learning without limits ASUS Chromebook CR12 stands out as the ideal companion for students, whether engaged in in-person classroom learning or remote education. Designed to meet military-grade standards, this Chromebook boasts ingenious protective features, including a comprehensive rubber bumper and full I/O port support. Its sturdy 180° hinge facilitates seamless study sessions and easy content sharing, allowing the device to lay completely flat. Enhancing the visual experience, the 12.2-inch 16:10 WUXGA display, featuring TÜV-certified technology4, prioritizes eye protection. In short, ASUS Chromebook CR12 is a reliable and intelligent solution for education. All-round rubber bumper ASUS Chromebook CR12 is built to shrug off everyday knocks, bumps, drops and spills5. So, whether it's dropped from a classroom desk or the dining table, it's protected by a tough rubber bumper. 180° lay-flat design The versatile and robust 180° hinge makes group discussion and sharing easier, as it allows a fully-flat open position. |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | N-Series |
| Processor Model: | N150 |
| Processor Core: | Quad-core (4 Core) |
| Processor Threads: | 4 |
| Processor Speed: | 800 MHz |
| Maximum Turbo Speed: | 3.60 GHz |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 8 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 8 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5 |
| Drive Type: | Flash |
| Flash Memory Capacity: | 64 GB |
| Flash Memory Type: | eMMC |
| Screen Size: | 12.2" |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Color Gamut: | 50% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports: | 2 |
| Operating System Platform: | ChromeOS |
| Operating System: | ChromeOS |
| AC Adapter Frequency: | 50 Hz |
| AC Adapter Frequency: | 60 Hz |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 45 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Mineral Gray |
| Rugged: | Yes |
| Height: | 0.83" |
| Width: | 11.7" |
| Depth: | 8.4" |
| Package Contents: | - Chromebook CR1204CTA-YZ84 Chromebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Low Blue Light |
| Energy Star: | Yes |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
197105886056
- Mfr's Part #:
CR1204CTA-YZ84