![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
WD Purple 4TB 5400rpm SATA Internal Surveillance Hard Drive WD40PURZ
|
The Right Drive for the Right Job. Industry-Leading Storage. Surveillance You Can Trust. Western Digital's Exclusive AllFrame" Technology Enhanced Workload Ratings Multiple Cameras, Multiple Streams Designed for Today's and Tomorrow's Surveillance Solutions Wide Compatibility. Seamless Integration. Proactive Storage Management with WDDA Three-Year Limited Warranty |
- Built for 24/7 surveillance
- AllFrame technology for better performance
- Designed to support up to 64 HD cameras
- Engineered for compatibility
- 3-year manufacturer's limited warranty
| Storage Capacity: | 4 TB |
| Recording Technology: | Conventional Magnetic Recording (CMR) |
| Spindle Speed (rpm): | 5400 |
| Buffer: | 64 MB |
| Wireless LAN: | No |
| Drive Interface: | SATA |
| Drive Interface Standard: | SATA/600 |
| Drive Type: | Internal |
| Form Factor: | 3.5" |
| Durability: | Tarnish Resistant |
| Height: | 1" |
| Width: | 4" |
| Length: | 5.8" |
| Weight (Approximate): | 1.50 lb |
| Device Supported: | Network Video Recorder |
| Country of Origin: | Thailand |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance: | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- UPC: 718037856773 800265798854
- Mfr's Part #: WD40PURZ WD40PURZ
















(0 Ratings) 