![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
StarTech 30W USB-C Wall Charger Portable GaN Charger with USB Power Delivery Fast Charging GaN 5V/9V/15/20V USB-C Charger Black 103NBWALLCHARGER
This 30W USB-C Power Delivery wall charger delivers fast, efficient charging for the MacBook Neo, iPhones, Android phones, tablets, and other low-power USB-C devices. With a compact GaN design and built-in safeguards, it's ideal for travel, remote work, and everyday charging on the go. GaN Technology for Efficient, Portable Power This ultra-compact 2oz charger (35.5 x 30.9 x 27.8 mm) stays cool under load and is easy to pack for mobile professionals and commuters. Device Compatibility Optimized for lower-power USB-C devices, this charger supports fast charging for iPhone Pro/Max, iPhone 17, iPad Pro/Air and Samsung Galaxy. It can provide supplemental charging for laptops, like the MacBook Air, when they are not actively being used, such as overnight or between work sessions. Supports USB PD at 5V, 9V, 15, and 20V. Certified Safe Built-in protection guards against over-voltage, over-current, and heat. Certified for global use with cULus, FCC/ICES, and Japan PSE certifications. Built for Sustainability, Designed for Performance This charger features a housing made from 75% post-consumer recycled (PCR) material. The product also ships in FSC Mix packaging made from responsibly sourced materials. These materials help align your IT infrastructure with your organization's sustainability goals, without compromising on quality or durability. |
| Device Supported: | Mobile Device |
| Device Supported: | Tablet PC |
| Device Supported: | Smartphone |
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | MacBook |
| Device Supported: | iPhone |
| Device Supported: | USB Type C Device |
| Device Supported: | iPad Air |
| Device Supported: | iPad Pro |
| Device Supported: | iPad |
| Device Supported: | MacBook Air |
| Universal Adapter: | Yes |
| Localization: | North America |
| Features: | Portable |
| Features: | GaN Technology |
| Features: | Ultra-compact |
| Features: | Compact |
| Features: | Overvoltage Protection |
| Features: | Overcurrent Protection |
| Features: | Overheat Protection |
| Features: | LED Indicator |
| Plug/Connector Type: | NEMA 1-15P |
| Output Connectors Detail: | 1 - USB Type-C (24 pin) USB Power Delivery Only |
| Input Connectors Detail: | 1 - NEMA 1-15 Power (North America) |
| USB Type-C: | Yes |
| Number of USB Type-C Ports: | 1 |
| USB Power Delivery: | 1 x Type-C 30W |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Input Voltage Range: | 110 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage: | 5 V DC |
| Output Voltage: | 9 V DC |
| Output Voltage: | 15 V DC |
| Output Voltage: | 20 V DC |
| Maximum Output Power: | 30 W |
| Maximum Input Current: | 1 A |
| Maximum Output Current: | 3 A |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 1.2" |
| Width: | 1.1" |
| Weight (Approximate): | 1.60 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature: | 77°F (25°C) |
| Minimum Storage Temperature: | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature: | 185°F (85°C) |
| Compatibility: |
Apple Products:
|
| Certifications & Standards: |
|
| Post-consumer-waste%: | 75% |
| Limited Warranty: | 2 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 065030922074
- Mfr's Part #: 103NB-WALL-CHARGER














Click to enlarge
(0 Ratings) 