Philips 34B2U3600C 34" Class UW-QHD Curved LED Monitor 3440 x 1440 4ms 120Hz
General Information
Redefining workflow productivity
Designed for the way you work
  • Built-in stereo speakers for multimedia
  • MultiView enables simultaneous dual connection and view
  • Tilt, swivel and height-adjust for an ideal viewing position
  • Eyesafe certified blue light protection and color accuracy
  • Less eye fatigue with Flicker-free technology
  • Curved display design for more immersive experience
  • SmartKVM: for easily switching between sources.
  • SoftBlue Technology: for comfortable viewing
Single cable USB-C connection
  • RJ-45 to USB-C gives easy network connection with security
  • USB 3.2 high speed data transfer
Superb Picture Quality
  • VA display gives awesome images with wide viewing angle
  • 1.07 billion colors for smooth color gradations and detail
VA display
10-bit colors
Curved display design
Built-in stereo speakers
TUV Rheinland Eyesafe - RPF® 40
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:34"
Viewable Screen Size:34"
Screen Mode:UW-QHD
Panel Technology:Vertical Alignment (VA)
Response Time:4 ms
Response Time Details:4 ms GTG
Aspect Ratio:21:9
Pixel Pitch:0.23175 mm x 0.23175 mm
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Backlight Technology:WLED
HDCP Supported:Yes
Features:sRGB
Features:SmartContrast
Features:SmartImage
Features:SoftBlue Technology
Features:Flicker-free
Features:Anti-glare
Features:25% Haze
Features:EasyRead Mode
Features:Separate Sync
Features:Sync on Green
Features:Plug & Play
Features:On-screen Display (OSD)
Features:Kensington Lock
Features:Headphone Hook
Features:SmartControl
Features:Multiview
Features:Picture by Picture
Features:Picture in Picture
Features:KVM
Features:Eco Mode
Features:LED Indicator
Features:Mercury-free
Features:PVC Free
Features:BFR Free
Features:Eyesafe Certified 2.0
Features:Low Blue Light
Features:Wide Viewing Angle
Horizontal Frequency:30 kHz to 160 kHz - HDMI
Horizontal Frequency:30 kHz to 190 kHz - DisplayPort
Horizontal Frequency:30 kHz to 190 kHz - USB Type C
Vertical Frequency:48 Hz to 100 Hz - HDMI
Vertical Frequency:48 Hz to 120 Hz - DisplayPort
Vertical Frequency:48 Hz to 120 Hz - USB Type C
Adjustable Stand:Yes
Stand Adjustments:Swivel
Stand Adjustments:Height
Stand Adjustments:Tilt
Stand Included:Yes
Curved Screen:Yes
Curvature:1500R
Bezel Color:Black
Glass Hardness:3H
Video
Maximum Resolution:3440 x 1440
Standard Refresh Rate:120 Hz
Color Supported:1.07 Billion Colors
Color Depth:10-bit
Native Contrast Ratio:3,500:1
Dynamic Contrast Ratio:50,000,000:1
Brightness:300 Nit
Tearing Prevention Technology:Adaptive Sync
Color Gamut:104% NTSC
Color Gamut:120% sRGB
Pixel Per Inch (PPI):110
Audio
Number of Speakers:2
Speakers:Yes
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
HDMI:Yes
HDMI Version:
2.0
USB:Yes
DisplayPort:Yes
USB Type-C:Yes
Number of HDMI Inputs:1
Total Number of HDMI Ports:1
Number of USB Ports:4
Number of DisplayPorts:1
Total Number of USB Type-C Ports:1
Number of HDMI 2.0 Ports:1
USB Type-B:Yes
Built-in Devices
Built-in Devices:USB Hub
Built-in Devices:KVM Switch
Environmental Conditions
Operating Temperature Range:32°F (0°C) to 104°F (40°C)
Operating Humidity Range:20% to 80% (Non-condensing)
Maximum Operating Altitude:12001.31 ft
Maximum Non-operating Altitude:40000 ft
Power Description
Operating Power Consumption:20.20 W
Standby Power Consumption:300 mW
Off-Mode Power Consumption:300 mW
Energy Efficiency Class:D
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Maximum Power Consumption:28.19 W
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Stand Color:Black
Bezel Finishing:Texture
Height:14.5"
Width:31.8"
Depth:4.2"
Height with Stand:23.70"
Width with Stand:31.77"
Depth with Stand:11.30"