![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Philips 34B2U3600C 34" Class UW-QHD Curved Screen LED Monitor 21:9 34" Viewable Vertical Alignment VA WLED Backlight 3440 x 1440 1.07 Billion Colors Adaptive Sync 300 Nit 4 ms 120 Hz Refresh Rate Speakers Swivel Height Tilt U
Redefining workflow productivity This monitor is all about quality. With its WQHD resolution, Smart KVM switch, and USB-C to RJ45 connectivity, it is the ideal option for switching between sources and connecting to the internet without compromising on picture quality. Designed for the way you work
Single cable USB-C connection
Superb Picture Quality
VA display Philips VA LED display uses an advanced vertical alignment technology which gives you superhigh static contrast ratios for extra vivid and bright images. While standard office applications are handled with ease, it is especially suitable for photos, web-browsing, movies, gaming, and demanding graphical applications. It's optimized pixel management technology gives you 176/176 degree extra wide viewing angle, resulting in crisp images. 10-bit colors The 10-bit display delivers rich color depth with 1.07 billion colors and 12-bit internal processing for re-creating smooth, natural colors without gradations and color banding. Curved display design Desktop monitors offer a personal user experience, which suits a curve design very well. The curved screen provides a pleasant yet subtle immersion effect, which focuses on you at the center of your desk. Built-in stereo speakers A pair of high quality stereo speakers built into a display device. It can be visible front firing, or invisible down firing, top firing, rear firing, etc depending on model and design. TUV Rheinland Eyesafe - RPF® 40 Philips display meets TUV Rheinland Eyesafe® standard to truly protect you from the long exposure to blue light. The always-on blue light filter not only helps reduce digital eye strain, but also guarantees color integrity. |
| Number of Screens: | 1 |
| Screen Size Class: | 34" |
| Viewable Screen Size: | 34" |
| Screen Mode: | UW-QHD |
| Panel Technology: | Vertical Alignment (VA) |
| Response Time: | 4 ms |
| Response Time Details: | 4 ms GTG |
| Aspect Ratio: | 21:9 |
| Pixel Pitch: | 0.23175 mm x 0.23175 mm |
| Horizontal Viewing Angle: | 178° |
| Vertical Viewing Angle: | 178° |
| Backlight Technology: | WLED |
| HDCP Supported: | Yes |
| Features: | sRGB |
| Features: | SmartContrast |
| Features: | SmartImage |
| Features: | SoftBlue Technology |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Anti-glare |
| Features: | 25% Haze |
| Features: | EasyRead Mode |
| Features: | Separate Sync |
| Features: | Sync on Green |
| Features: | Plug & Play |
| Features: | On-screen Display (OSD) |
| Features: | Kensington Lock |
| Features: | Headphone Hook |
| Features: | SmartControl |
| Features: | Multiview |
| Features: | Picture by Picture |
| Features: | Picture in Picture |
| Features: | KVM |
| Features: | Eco Mode |
| Features: | LED Indicator |
| Features: | Mercury-free |
| Features: | PVC Free |
| Features: | BFR Free |
| Features: | Eyesafe Certified 2.0 |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Wide Viewing Angle |
| Horizontal Frequency: | 30 kHz to 160 kHz - HDMI |
| Horizontal Frequency: | 30 kHz to 190 kHz - DisplayPort |
| Horizontal Frequency: | 30 kHz to 190 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency: | 48 Hz to 100 Hz - HDMI |
| Vertical Frequency: | 48 Hz to 120 Hz - DisplayPort |
| Vertical Frequency: | 48 Hz to 120 Hz - USB Type C |
| Adjustable Stand: | Yes |
| Stand Adjustments: | Swivel |
| Stand Adjustments: | Height |
| Stand Adjustments: | Tilt |
| Stand Included: | Yes |
| Curved Screen: | Yes |
| Curvature: | 1500R |
| Bezel Color: | Black |
| Glass Hardness: | 3H |
| Maximum Resolution: | 3440 x 1440 |
| Standard Refresh Rate: | 120 Hz |
| Color Supported: | 1.07 Billion Colors |
| Color Depth: | 10-bit |
| Native Contrast Ratio: | 3,500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio: | 50,000,000:1 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Tearing Prevention Technology: | Adaptive Sync |
| Color Gamut: | 104% NTSC |
| Color Gamut: | 120% sRGB |
| Pixel Per Inch (PPI): | 110 |
| Number of Speakers: | 2 |
| Speakers: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| HDMI: | Yes |
| HDMI Version: | 2.0 |
| USB: | Yes |
| DisplayPort: | Yes |
| USB Type-C: | Yes |
| Number of HDMI Inputs: | 1 |
| Total Number of HDMI Ports: | 1 |
| Number of USB Ports: | 4 |
| Number of DisplayPorts: | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports: | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports: | 1 |
| USB Type-B: | Yes |
| Built-in Devices: | USB Hub |
| Built-in Devices: | KVM Switch |
| Operating Temperature Range: | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range: | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude: | 12001.31 ft |
| Maximum Non-operating Altitude: | 40000 ft |
| Operating Power Consumption: | 20.20 W |
| Standby Power Consumption: | 300 mW |
| Off-Mode Power Consumption: | 300 mW |
| Energy Efficiency Class: | D |
| Frequency: | 50 Hz |
| Frequency: | 60 Hz |
| Maximum Power Consumption: | 28.19 W |
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| VESA Mount Standard: | 100 x 100 |
| Stand Color: | Black |
| Bezel Finishing: | Texture |
| Height: | 14.5" |
| Width: | 31.8" |
| Depth: | 4.2" |
| Height with Stand: | 23.70" |
| Width with Stand: | 31.77" |
| Depth with Stand: | 11.30" |
| Weight (Approximate): | 17.24 lb |
| Weight with Stand (Approximate): | 22.95 lb |
| Package Contents: |
| ||
| Certifications & Standards: |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
|














Click to enlarge
(0 Ratings) 