Asus Chromebook CZ12 Flip CZ1204F CZ1204FM4A-YZ84T 12.2" Touchscreen Rugged Convertible 2 in 1 Chromebook WUXGA Octa-core ARM Cortex A78 + Cortex A55 8 GB Mineral Gray MediaTek Kompanio 540 Chip 1920 x 1200 ChromeOS ARM 19 Hours Batter CZ1204FM4AYZ84T
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
The rugged, student-centric study mate ASUS Chromebook CZ12 Flip stands out as a durable and valuable laptop tailored for K-12 student, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning - anywhere. Featuring a 360°-flippable design and a 12-inch 16:10 WUXGA display with TÜV-certified technology2, the series not only enhances the visual experience but also prioritizes eye protection. The series boasts up to 19 hours of battery life3 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits. All-round rubber bumper ASUS Chromebook CZ12 Flip is built to shrug off everyday knocks, bumps, drops and spills4. So, whether it's dropped from a classroom desk or the dining table, its tough rubber bumper helps ensure it keeps on going. Versatile 360°design ASUS Chromebook CZ12 Flip's robust 360° hinge enables versatile usage modes: laptop, tent, stand, tablet - or anything in between, making group discussions and class sharing easier. Comfortable 12-inch display The 12-inch 16:10 WUXGA touchscreen provides an enhanced visual experience and a more interactive and intuitive user experience, along with TÜV-certified eye protection.
|
| Combined Processor Core: | Octa-core |
| Processor Manufacturer: | ARM |
| Processor Type: | Cortex A78 |
| Processor Core: | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| 2nd Processor Manufacturer: | ARM |
| 2nd Processor Type: | Cortex A55 |
| 2nd Processor Core: | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Speed: | 2 GHz |
| Chipset Manufacturer: | MediaTek |
| Chipset Model: | Kompanio 540 |
| Standard Memory: | 8 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 8 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
| Screen Size: | 12.2" |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Color Gamut: | 50% NTSC |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | ARM |
| Graphics Controller Model: | Mali-G57 MC2 |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports: | 2 |
| Operating System Platform: | ChromeOS |
| Operating System: | ChromeOS |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 19 Hours |
| AC Adapter Frequency: | 50 Hz |
| AC Adapter Frequency: | 60 Hz |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 45 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Mineral Gray |
| Rugged: | Yes |
| Form Factor: | Convertible |
| Height: | 0.83" |
| Width: | 11.7" |
| Depth: | 8.4" |
| Weight (Approximate): | 2.89 lb |
| Package Contents: | - Chromebook CZ12 Flip CZ1204FM4A-YZ84T 2 in 1 Chromebook
- AC Adapter
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Corning Gorilla Glass |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Flicker-free |
| Energy Star: | Yes |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
199291300149
- Mfr's Part #:
CZ1204FM4A-YZ84T