![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
StarTech 10ft 3m Certified Ultra High Speed HDMI Cable 8K 60Hz/4K 120Hz HDMI 2.1 Cable with HDR10+ / eARC 48Gbps 8K HDMI Cord HDMM21V10F
This Certified Ultra High Speed HDMI™ 2.1 Cable is designed for reliable performance in enterprise, AV, and IT environments. HDMI specifications are clearly marked on each connector-an exclusive feature that eliminates guesswork, ensures compatibility, and confirms the cable's ability to support high-bandwidth performance. Experience Full-Featured HDMI 2.1 Drive sharp 8K video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Ultra High Speed HDMI 2.1 cable supports 8K at 60Hz, 5K at 60Hz, 4K at 120Hz, and up to 48Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality. HDMI 2.1 leverages Display Stream Compression (DSC 1.2a) for ultra-high-resolution video at higher refresh rates with compatible sources and displays, including 4K at up to 240Hz and 8K at up to 144Hz. The HDMI 2.1 cable supports uncompressed video formats up to 1080p at 240Hz, 1440p at 240Hz, 4K at 144Hz, and 8K at 30Hz (8-bit 4:4:4) for professional display configurations. Deliver deep contrast and accurate color with support for HDR10+ and Dolby Vision. Enable immersive 32-channel audio using eARC, Dolby Atmos®; DTS:X®; and 7.1 Dolby® TrueHD, and maintain secure content delivery with HDCP 2.3 across HDMI 2.1 and legacy devices. Certified for Guaranteed Compatibility The 8K HDMI Cable is certified by an HDMI Authorized Test Center and undergoes rigorous compliance testing to verify support for all HDMI 2.1 high-bandwidth features. It is EMI-tested to ensure minimal interference with nearby wireless signals. This cable works with all 8K ready devices and is backward compatible with previous HDMI specifications. High-Flex Cable, Built for Durability Route this HDMI cord easily around corners, behind displays, and through tight spaces with a high-flex, halogen-free TPE jacket engineered for tight bends in dense installations. The cable's flexibility supports clean routing in enterprise AV racks, workstations, and wall-mounted display setups without compromising durability. Aluminum-Mylar foil with braided shielding minimizes EMI in shared environments, while reinforced connector strain reliefs protect against repeated bending. Gold-plated connectors preserve signal integrity, resist corrosion, and are rated for 10,000+ insertions for long-term, reliable use. The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc. |
| Cable Type: | HDMI |
| Cable Length: | 10 ft |
| Outer Diameter: | 0.30" |
| Connector Type on First End: | HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End: | Male |
| Connector on First End Details: | 1 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End: | HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End: | Male |
| Connector on Second End Details: | 1 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating: | Gold |
| Shielding: | Yes |
| Jacket Type: | Halogen-free |
| Device Supported: | Audio/Video Device |
| Device Supported: | Monitor |
| Device Supported: | TV |
| Device Supported: | Display |
| Device Supported: | Workstation |
| Device Supported: | Video Wall |
| Device Supported: | MacBook |
| American Wire Gauge: | 28 AWG |
| Data Transfer Rate: | 48 Gbit/s |
| Supported Resolution: | 7680 x 4320 |
| Supported Resolution: | 3840 x 2160 |
| HDMI Version: | 2.1 |
| Features: | HDR10+ Support |
| Features: | Enhanced Audio Return Channel (eARC) |
| Features: | Flexible |
| Features: | Display Stream Compression (DSC) 1.2a |
| Features: | HDCP 2.3 |
| Features: | EMI Protection |
| Features: | Halogen-free |
| Features: | Durable |
| Features: | Braided |
| Features: | Strain Relief |
| Features: | Corrosion Resistant |
| Features: | DisplayPort Alternate (ALT) Mode |
| Color Family: | Dual Color |
| Product Color: | Black |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | ABS |
| Product Material: | Polycarbonate |
| Shielding Material: | Aluminum Mylar Foil |
| Jacket Material: | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Height: | 0.4" |
| Width: | 0.8" |
| Weight (Approximate): | 0.32 lb |
| Brand Compatibility: | Apple |
| Compatibility: | Apple M-series Pro/Max MacBooks |
| Certifications & Standards: |
|
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Limited Warranty: | Lifetime |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 065030923866
- Mfr's Part #: HDMM21V10F



















(0 Ratings) 