![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
StarTech 10ft 3m USB-C Charging Cable 240W PD EPR Durable and Ultra-Flexible USB-IF Certified Rugged USB-C Charging Cord White S2CEPR10FWUSBCABLE
Connect a charger or hub to a USB PD 3.1-enabled device with this USB-C cable, delivering up to 240W EPR Power Delivery and 5A output for fast charging. Clear connector markings ensure quick identification, eliminating guesswork and ensuring full 240W charging support. Always choose the correct Type-C cable for optimal performance and compatibility. Rugged and Flexible The USB-C EPR Charging Cable features a silicone inner jacket with a braided nylon exterior for optimal flexibility and wear protection. The durable nickel-plated connectors are designed for frequent daily use, and are rated to operate beyond 20,000 insertion cycles. Charge Mobile Devices On The Go Charge a USB-C device with a USB-C wall charger, car charger, or power bank. With multiple length options to fit different setups, this USB Type-C cable is ideal for desk and mobile workstations, commuters, in-car use or to reduce clutter when syncing with a USB-C laptop. Power a Laptop With up to 5A of output, the USB-C Charger Cord supports up to 240W of Power Delivery to charge a USB-C laptop, or fast charge a tablet or smartphone. To use, connect the cable from a USB-C laptop to a USB-C wall charger. |
| First End Connector Type: | USB Type C |
| First End Connector Detail: | 1 x USB Type-C (24-pin) USB 2.0 (480Mbps) |
| Second End Connector Type: | USB Type C |
| Second End Connector Detail: | 1 x USB Type-C (24-pin) USB 2.0 (480Mbps) |
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | Mobile Device |
| Device Supported: | Charger |
| Device Supported: | Car Charger |
| Device Supported: | Power Bank |
| Device Supported: | Mobile Workstation |
| Device Supported: | Tablet |
| Device Supported: | Smartphone |
| Device Supported: | MacBook Pro |
| Gauge: | 30 |
| Connector Plating: | Nickel |
| Features: | Flexible |
| Features: | Straight Plug |
| Current Rating: | 5 A |
| Color Family: | White |
| Product Color: | White |
| Jacket Material: | Silicon |
| Jacket Material: | Braided Nylon |
| Jacket Material: | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Height: | 0.3" |
| Width: | 0.5" |
| Cable Outer Diameter: | 0.20" |
| Cord Length: | 10 ft |
| Weight (Approximate): | 0.34 lb |
| Minimum Operating Temperature: | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature: | 122°F (50°C) |
| Minimum Storage Temperature: | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature: | 158°F (70°C) |
| Compatibility: | Apple MacBook Pro Max M-series |
| Certifications & Standards: | USB-IF |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Limited Warranty: | Lifetime |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 065030927451
- Mfr's Part #: S2CEPR10FW-USB-CABLE



















(0 Ratings) 