![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
SteelSeries Arctis Nova 1P Multi-System Gaming Headset — Hi-Fi Drivers — 360° Spatial Audio — Comfort Design — Durable — Lightweight — Noise-Cancelling Mic — PS5/PS4, PC, Xbox, Switch - White, Refurbished
|
Arctis Nova 1P Nova Acoustic System Hear the opponent's position with 360° Spatial Audio and immediately identify the direction. Immersive audio surrounds you from every angle, putting you in the center of the action for an in-game advantage. Fully compatible with Tempest 3D Audio for PS5 / Microsoft Spatial Sound Take complete control over your sound with the Pro-grade Parametric EQ, a first in gaming. SteelSeries Sonar Audio Software Suite's X-Ray Hearing lets you hear those footsteps, bomb sets, and potion gurgles before you see them, as presets from esports pros give you an advantage in top games. ComfortMAX System Ultra Lightweight AirWeave Memory Foam Noise-Cancelling Mic Multi-System Support Onboard Controls |
- Almighty Audio -- Custom-designed Nova Acoustic System features best-in class audio for gaming with High Fidelity Drivers. Fully customize your ideal sound experience with a first-in gaming Pro-grade Parametric EQ.
- 360 degree Spatial Audio - Immersive surround sound transports you to the gaming world, letting you hear every critical step, reload, or vocal cue to give you an advantage. *Fully compatible with Tempest 3D Audio for PS5 / Microsoft Spatial Sound
- Adjustable for Perfect Fit -- The ComfortMAX System includes height-adjusting, rotating earcups with AirWeave memory cushion and a stretchy band. The lightweight form of the headset keeps you comfortable no matter how long you play.
- Bidirectional Noise-Cancelling Mic -- The ClearCast Gen 2 mic silences background noise by up to 25dB on any platform to give you crystal clear comms. Fully retract the mic into the earcup for a sleeker look.
- Multi-Platform Support - Easily connect to any gaming console with a 3.5mm jack, such as PlayStation, PC, Xbox, or Switch. Works great with mobile devices as well.
- Easy Settings -- On-board controls allow convenient volume adjustment and muting on the headset.
| Connectivity Technology: | Wired |
| Cable Length: | 3.94 ft |
| Sound Mode: | Stereo |
| Impedance: | 36 Ohm |
| Minimum Frequency Response: | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response: | 22 kHz |
| Features: | Lightweight |
| Features: | Rotating Ear Cup |
| Features: | Comfortable |
| Features: | Durable |
| Features: | Equalizer |
| Features: | Acoustic System |
| Features: | Deep Bass |
| Features: | Retractable Microphone |
| Sound Pressure Level: | 93 dB |
| Earpiece Design: | On-ear |
| Earpiece Type: | Binaural |
| Driver Size: | 1.57" |
| Microphone Technology: | Noise Cancelling |
| Microphone Technology: | Bi-directional |
| Microphone Design: | Boom |
| Integrated Microphone: | Yes |
| Detachable Microphone: | No |
| Host Interface: | Mini-phone (3.5mm) |
| Color: | White |
| Ear Cushion Material: | Memory Foam |
| Form Factor: | Ear-cup |
| Weight (Approximate): | 8.32 oz |
| Application/Usage: | Gaming Console |
| Application/Usage: | Portable Electronics |
| Compatibility: |
|
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |


















(0 Ratings) 