![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Ergotron Mounting Bracket for Notebook Cart Computer Black Vertical 97546
General Information
For improved ergonomics, place the laptop's screen at eye-height on your Neo-Flex Laptop Cart (24-205-214). The kit includes a security system that offers theft deterrence as well as stability against unintentional bumps-no need for Velcro or adhesives. |
Product Information
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | Cart |
| Device Supported: | Computer |
| Maximum Load Capacity: | 12 lb |
| Minimum Screen Size Supported: | 12" |
| Maximum Screen Size Supported: | 17" |
| Features: | Ergonomic |
| Features: | Robust |
| Features: | Durable |
| Features: | Grommet |
| Features: | Adjustable |
| Features: | Adjustable Hinge |
| Orientation: | Vertical |
| Mount Function: | Adjustable |
| Durability: | Theft Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Finishing: | Powder Coated |
| Finishing: | Painted |
| Product Material: | High-grade Plastic |
| Product Material: | Powder Coated Steel |
| Product Material: | Polyurethane |
| Material Details: | Polyurethane - End Caps |
| Form Factor: | Cart Mountable |
| Weight (Approximate): | 3.10 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Cart |
| Additional Information: |
|
| Compatibility: | Ergotron Neo-Flex Laptop Cart 24-205-214 |
| Certifications & Standards: | BIFMA level 2 Certified |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 698833014952
- Mfr's Part #: 97-546














Click to enlarge
(0 Ratings) 