![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
LG 27BQ410B-B 27" Class WQHD LCD Monitor 16:9 Black
General Information
Fluid visuals. Seamless flow. A fast 100Hz provides a smooth frame loading in various programs. Also, you can enjoy realistic gameplay with less screen stuttering and motion blur. Fantastic colors with a wide view Our IPS display offers a wide viewing angle and covers 99% of the sRGB spectrum, delivering impeccable color. More from the Manufacturer |
Technical Information
| Number of Screens: | 1 |
| Screen Size Class: | 27" |
| Viewable Screen Size: | 23.8" |
| Screen Mode: | WQHD |
| Panel Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time: | 5 ms |
| Response Time Details: | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Pixel Pitch: | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Horizontal Viewing Angle: | 178° |
| Vertical Viewing Angle: | 178° |
| Mount Type: | Wall Mountable |
| HDCP Supported: | Yes |
| Tilt Angle: | -5° to 20° |
| Features: | Dynamic Action Sync |
| Features: | Bezel-less Design |
| Features: | sRGB |
| Features: | HDR10 |
| Features: | Black Stabilizer Technology |
| Features: | Color Weakness Mode |
| Features: | Auto Input Switch |
| Features: | Super Resolution+ |
| Features: | 3-sided Bezel Less |
| Features: | Crosshair |
| Features: | Motion Blur Reduction Technology |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Reading Mode |
| Features: | Smart Energy Saving |
| Adjustable Stand: | Yes |
| Stand Adjustments: | Tilt |
| Flicker Free: | Yes |
Video
| Maximum Resolution: | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate: | 100 Hz |
| Color Supported: | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio: | 1,000:1 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Color Gamut: | 99% sRGB (CIE 1931) |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| HDMI Version: | 2.0 |
| USB: | Yes |
| DisplayPort: | Yes |
| Thunderbolt: | Yes |
| USB Type-C: | Yes |
| Number of HDMI Inputs: | 1 |
| Total Number of HDMI Ports: | 1 |
| Number of DisplayPorts: | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports: | 1 |
| USB Type-C (Power Delivery): | 15 W |
| DisplayPort Input: | Yes |
| Interface: | HDMI |
| Interface: | DisplayPort |
| Interface: | USB-C |
Power Description
| Input Voltage Range: | 100V AC to 240V AC |
| Operating Power Consumption: | 23 W |
| Frequency: | 50 Hz |
| Frequency: | 60 Hz |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| VESA Mount Standard: | 100 x 100 |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Stand Color: | Black |
| Height: | 14.3" |
| Width: | 24.1" |
| Depth: | 1.7" |
| Height with Stand: | 17.91" |
| Width with Stand: | 24.14" |
| Depth with Stand: | 8.46" |
| Weight (Approximate): | 7.94 lb |
| Weight with Stand (Approximate): | 9.70 lb |
Miscellaneous
| TAA Compliant: | No |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive (ErP) |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 195174137413
- Mfr's Part #: 27BQ410B-B














Click to enlarge
(0 Ratings) 