Kensington Pro Fit Wired Washable Mouse White
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
| In hygiene-sensitive environments like medical offices, labs, and schools, finding computer mice that can be thoroughly sanitized without damage can be challenging. Specialty washable peripherals often come with high prices and limited color options. The Pro Fit™ Wired Washable Mouse addresses this with a waterproof, fully washable design that facilitates easy disinfection. Priced competitively and available in fun colors, it combines affordability with durable performance. With plug-and-play operation and a comfortable ambidextrous shape, it supports effortless deployment-perfect for IT teams and busy professionals. |
| Pointing Device Connectivity Technology: | Cable |
| Movement Detection: | Optical |
| Movement Resolution (dpi): | 1600 |
| Total Number of Buttons: | 3 |
| Scroller Type: | Scroll Wheel |
| Scrolling Directions: | Vertical |
| Pointing Device Features: | Water Proof |
| Pointing Device Features: | Plug and Play |
| Pointing Device Features: | Contour |
| Pointing Device Features: | Ambidextrous |
| Pointing Device Features: | Disinfectant |
| Pointing Device Features: | Washable |
| Ergonomic Fit: | Symmetrical |
| Rechargeable: | No |
| Pointing Device Host Interface: | USB Type A |
| Maximum Operating Temperature: | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature: | 32°F (0°C) |
| Color Family: | White |
| Product Color: | White |
| Height: | 1.5" |
| Width: | 2.7" |
| Depth: | 4.6" |
| Weight (Approximate): | 2.65 oz |
| Package Contents: | 1 x Pro Fit Wired Washable Mouse - White 1 x Instruction Guide 1 x Warranty Card 1 x Compliance Sheet |
| Operating System Compatibility: | Windows |
| Operating System Compatibility: | Mac OS |
| Operating System Compatibility: | ChromeOS |
| Platform Supported: | Mac |
| Platform Supported: | PC |
| Certifications & Standards: | |
| Country of Origin: | China |
| Environmental Compliance: | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
085896004912
- Mfr's Part #:
K75240US