![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Adata LEGEND 860 SLEG-860-1000GCS 1000 GB Solid State Drive M.2 2280 Internal PCI Express NVMe PCI Express NVMe 4.0 x4
General Information
The leader in creative style! LEGEND 860 SSD delivers advanced computing performance to creators. With sequential read/write speeds of up to 6,000/5,000MB per second and a storage capacity of 2,000GB, it is a powerful first choice for expanding PS5 console storage and supports the latest Intel and AMD platforms. |
Technical Information
| Storage Capacity: | 1000 GB |
Drive Performance
| Endurance (TBW): | 320 TB |
| Maximum Sequential Read: | 5.86 GB/s |
| Maximum Sequential Write: | 3.91 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF): | 228.2 Year |
Interfaces/Ports
| Drive Interface: | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard: | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
Physical Characteristics
| Drive Type: | Internal |
| Form Factor: | M.2 2280 |
| Height: | 0.1" |
| Width: | 0.9" |
| Length: | 3.1" |
| Weight (Approximate): | 0.34 oz |
Miscellaneous
| Compatibility: | Sony PS5 |
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | Desktop PC |
| Device Supported: | Gaming Console |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance: | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Environmental Compliance: | Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 842243034783
- Mfr's Part #: SLEG-860-1000GCS



















(0 Ratings) 