![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP EliteBook 640 G11 14" Notebook WUXGA 60 Hz Intel Core Ultra 5 135U vPro Technology 16 GB 256 GB SSD Pike Silver
General Information
Overview | Empowering the hybrid workforce The right AI-enhanced PC is essential for any workforce. The secure and easy to manage HP EliteBook 630 provides a wide range of configurable features with the latest Intel® processor, robust memory, and rich collaboration features that allows for easy standardization within existing IT environments. Enterprise performance improvements Enjoy the new 14-inch 16:10 display and large keyboard and clickpad. Crystal-clear speakers Enjoy the crystal-clear audio performance delivered by Poly Studio tuned speakers and AI Noise Reduction. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 5 |
| Processor Model: | 135U |
| Processor Core: | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Threads: | 14 |
| Maximum Turbo Speed: | 4.40 GHz |
| L3 Cache: | 12 MB |
| vPro Technology: | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory: | 64 GB |
| System Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 1 |
| Number of Free Memory Slots: | 1 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 14" |
| Display Screen Type: | LCD |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Standard Refresh Rate: | 60 Hz |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Color Gamut: | 45% NTSC |
| Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Touchscreen: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Infrared Camera: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
| Optional Ports: | Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.
|
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Copilot Key: | Yes |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
Battery Information
| Number of Cells: | 3-cell |
| Battery Weight: | 7.34 oz |
Power Description
| AC Adapter Frequency: | 47 Hz |
| AC Adapter Frequency: | 63 Hz |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 65 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family: | Silver |
| Product Color: | Pike Silver |
| Height: | 0.67" |
| Width: | 12.5" |
| Depth: | 8.8" |
| Weight (Approximate): | 3.06 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Systems Management: | Intel vPro |
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Features: | Miracast Technology |
| Features: | Low Blue Light |
| Windows Hello Compatible: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 198828355874
- Mfr's Part #: A6TN7UTR#ABA














Click to enlarge
(0 Ratings) 