Asus ROG Swift PG27AQDP 27" Class UW-QHD Gaming OLED Monitor 16:9 Black
Qty:
  • Thumbnail 1 of 7
  • Thumbnail 2 of 7
  • Thumbnail 3 of 7
  • Thumbnail 4 of 7
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
S-Tier Vision. S-Tier Victory. | ROG Swift OLED PG27AQDP
Stay ahead of the game with the ROG Swift OLED PG27AQDP- the world's first 1440p 480 Hz OLED monitor. Designed for esports and the latest action-packed AAA titles, this 27-inch QHD gaming monitor features a blazing-fast 480 Hz refresh rate for unbelievably smooth visuals and lightning-quick 0.03 ms response times. The OLED panel offers 99% DCI-P3 coverage, ensuring unparalleled image clarity and vibrant colors. Plus, the new ROG AI Assistant is designed to improve gaming experiences. To ensure the longevity of the monitor, new OLED Care+ software offers a host of features to safeguard the OLED panel and an advanced custom heatsink provides exceptional passive cooling to reduce the risk of burn-in.
Experience Victory in a Flash
The ROG Swift OLED PG27AQDP shatters expectations with a world-beating 480 Hz refresh rate. Witness unparalleled smoothness and responsiveness in every frame, giving you the ultimate competitive advantage.
Built to Last | Worry-Free OLED Monitor
SCREEN PROTECTION | ASUS OLED Care+
DisplayWidget Center
OLED ANTI-FLICKER
PLAY SMARTER WITH AI ASSISTANT
Uniform brightness
ASPECT RATIO CONTROL
For competitive gamers who are more familiar with smaller 1080p monitors, the PG27AQDP can display a 4:3 aspect image in 1280 x 960 or 1024 x 768 resolutions. Alternatively, they can play on a pixel-perfect 24.5-inch, 2368 x 1332 image at a native 480 Hz refresh rate.
SMOOTH AND RESPONSIVE
EXTENSIVE CONNECTIVITY
Ergonomic stand
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:27"
Viewable Screen Size:26.5"
Screen Mode:UW-QHD
Panel Technology:WOLED
Response Time:0.03 ms
Response Time Details:0.03 ms GTG
Aspect Ratio:16:9
Pixel Pitch:0.22900 mm x 0.22900 mm
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Mount Type:Tripod
Mount Type:Wall Mountable
HDCP Supported:Yes
Features:sRGB
Features:Anti-glare
Features:Flicker-free
Features:High Dynamic Range (HDR)
Features:HDR10
Features:Trace Free Technology
Features:GamePlus
Features:Low Blue Light
Features:GameVisual
Features:NVIDIA G-SYNC
Features:Extreme Low Motion Blur (ELMB)
Features:Shadow Boost
Features:DisplayWidget Center
Features:Tripod Socket
Features:Aura Sync
Features:Kensington Lock
Features:VESA DisplayHDR 400
Features:Ergonomic Design
Features:Heatsink
Features:AI Assistant
Horizontal Frequency:27 kHz to 890 kHz - DisplayPort
Horizontal Frequency:30 kHz to 890 kHz - HDMI
Vertical Frequency:40 Hz to 480 Hz - DisplayPort
Vertical Frequency:40 Hz to 480 Hz - HDMI
Adjustable Stand:Yes
Stand Adjustments:Swivel
Stand Adjustments:Height
Stand Adjustments:Pivot
Stand Adjustments:Tilt
Active Display Area (H x V):23.10" x 12.99"
AI-powered:Yes
Video
Maximum Resolution:2560 x 1440
Standard Refresh Rate:480 Hz
Color Supported:1073.7 Million Colors (10-bit)
Native Contrast Ratio:1,500,000:1
Brightness:1300 Nit
Tearing Prevention Technology:FreeSync Premium/G-sync Compatible
Color Gamut:99% DCI-P3
Color Gamut:135% sRGB
Audio
Speakers:No
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
HDMI Version:2.1
USB:Yes
DisplayPort:Yes
Total Number of HDMI Ports:2
Number of USB Ports:2
Number of DisplayPorts:1
Number of HDMI 2.1 Ports:2
Built-in Devices
Built-in Devices:USB Hub
Power Description
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Color Family:Black
Product Color:Black
Height:13.8"
Width:23.8"
Depth:2"
Height with Stand:21.57"
Width with Stand:23.82"
Depth with Stand:10.79"