![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
WatchGuard AP430CR Appliance Only
General Information
The AP 430 CR is perfect for high-density deployments that include an industrial-rated IP67 enclosure, designed for either indoor or rugged outdoor deployment with superior Wi-Fi 6 performance and secure WPA3 encryption. Includes six external antennas to deliver a maximum TX power of 23dBm. One ethernet port is included to support up to 5 Gbps and includes one gigabit PoE+ port. Lightning-fast speed crafts an unwavering connectivity executed through a total of 2402 Mbps the 5 GHz band and 574 Mbps delivered on the 2.4 GHz band. Integrated 4x4 radio chains and streams to deliver a secure and seamless network experience.Must be purchased with either a Standard Wi-Fi Management or USP Wi-Fi Management license. |
Technical Information
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Network Band: | Dual Band |
| Frequency Band: | 2.40 GHz |
| Frequency Band: | 5 GHz |
| Indoor/Outdoor: | Indoor/Outdoor |
| Wireless Transmission Speed: | 2.35 Gbit/s |
| Data Encryption: | Yes |
| Encryption Standard: | WPA3 |
| Encryption Standard: | WPA |
| Encryption Standard: | WPA2 |
| Encryption Standard: | TKIP |
| Encryption Standard: | AES-CCMP |
| Encryption Standard: | WPA-PSK |
| Encryption Standard: | WPA2-PSK |
| Ingress Protection (IP) Rating: | IP67 |
Interfaces/Ports
| Ethernet Technology: | 5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 2 |
| PoE+ (RJ-45) Ports: | Yes |
Network & Communication
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6 |
Power Description
| Power Consumption: | 19 W |
Physical Characteristics
| Antenna Form Factor: | External |
| Height: | 10.5" |
| Width: | 8.6" |
| Depth: | 2.1" |
| Weight (Approximate): | 3.88 lb |
Miscellaneous
| Application/Usage: | Office |
| Certifications & Standards: |
|
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- Mfr's Part #: WGA430000














Click to enlarge
(0 Ratings) 