LG 27BP85UKW 27" Class 4K UHD LCD Monitor Black 3840 x 2160 5ms 60Hz Mount
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:27"
Viewable Screen Size:27"
Screen Mode:4K UHD
Panel Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time:5 ms
Response Time Details:5 ms GTG
Aspect Ratio:16:9
Mount Type:Wall Mountable
HDCP Supported:Yes
Features:VESA DisplayHDR 400
Features:HDR10
Features:Maxx Audio
Features:Color Weakness Mode
Features:3-sided Bezel Less
Features:Removable Stand
Features:Dual Controller
Features:OnScreen Control
Features:Black Stabilizer Technology
Features:Dynamic Action Sync
Features:Smart Energy Saving
Features:Low Blue Light
Features:Reading Mode
Features:Flicker-free
Features:Wide Viewing Angle
Features:Gaming Console
Features:Color Vibrance
Features:Hardware Calibration
Features:Ergonomic Design
Adjustable Stand:Yes
Stand Adjustments:Height
Stand Adjustments:Pivot
Stand Adjustments:Tilt
Video
Maximum Resolution:3840 x 2160
Standard Refresh Rate:60 Hz
Brightness:400 Nit
Color Gamut:95% DCI-P3 (CIE 1976)
Audio
Number of Speakers:2
Speakers:Yes
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
USB:Yes
DisplayPort:Yes
USB Type-C:Yes
Number of HDMI Inputs:2
Total Number of HDMI Ports:2
Number of USB Ports:1
Number of DisplayPorts:1
Total Number of USB Type-C Ports:1
Power Description
Operating Power Consumption:23.50 W
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Maximum Power Consumption:210 W
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Color Family:Black
Product Color:Textured Black
Height:14.3"
Width:24.2"
Depth:1.8"
Height with Stand:22.41"
Width with Stand:24.15"
Depth with Stand:9.44"
Compressed Height with Stand:18.08"
Extended Height with Stand:22.41"