- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Razor thin design. Brilliant touchscreen.Built to be one of the thinnest commercial-grade 15-inch touchscreen monitors, the 04LS-Series delivers a stunning design with thin borders, enhanced durability and state-of-the- art optical bonding - all with brilliant display clarity. Secure your cables into place. With a port cover that can be locked into place, cables are less prone to becoming disconnected, minimizing disruptions to the device. A clean slate for touch experiences. The perfect pairing for your POS terminal.Whether you want to pair the 1504LS with a PC, a mobile device or an AiO with integrated payment, the 04LS slate monitors offers the perfect compact touch display with the sleekness you desire at the point of sale. Get peace of mind with EloCare.From advance unit replacement to extended warranties, EloCare delivers service and support from the people who know your Elo products best. |
| Screen Size Class: | 15" |
| Viewable Screen Size: | 15.6" |
| Screen Mode: | Full HD |
| Panel Technology: | Thin Film Transistor (TFT) |
| Response Time: | 20 ms |
| Response Time Details: | 20 ms Typical |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle: | 170° |
| Vertical Viewing Angle: | 170° |
| Mount Type: | Wall Mountable |
| Backlight Technology: | LED |
| Features: | On-screen Display (OSD) |
| Features: | Color Temperature Selection |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Auto Power Off |
| Vertical Frequency: | 60 Hz |
| Impact Protection (IK) Rating: | IK07 |
| Active Display Area (H x V): | 13.55" x 7.62" |
| Surface Treatment: | Anti-glare |
| Maximum Resolution: | 1920 x 1080 |
| Color Supported: | 16.2 Million Colors |
| Native Contrast Ratio: | 1,000:1 |
| Brightness: | 350 Nit |
| Touchscreen Type: | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen: | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints: | 10 |
| Operating Temperature Range: | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range: | 20% to 80% (Non-condensing) |
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| VESA Mount Standard: | 75 x 75 |
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Dark Gray Metallic |
| Height: | 8.6" |
| Width: | 14.2" |
| Depth: | 0.6" |
| Weight (Approximate): | 2.45 lb |
| Application/Usage: | Commercial |
| Application/Usage: | Point of Sale (POS) |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
843173155555
- Mfr's Part #:
E968313