CHROMEBOOK ASUS CHROMEBOOK/GREY/11.6 HD TOUCH(GF2)/KOMPANIO 540(8189)/8GB/ARM UM
General Information
The rugged, student-centric study mate
All-round rubber bumper
180° lay-flat design
ASUS Antimicrobial Guard
Processor
Combined Processor Core:Octa-core
Processor Manufacturer:ARM
Processor Type:Cortex A78
Processor Core:Dual-core (2 Core)
Processor Speed:2.60 GHz
2nd Processor Manufacturer:ARM
2nd Processor Type:Cortex A55
2nd Processor Core:Hexa-core (6 Core)
2nd Processor Speed:2 GHz
Chipset
Chipset Manufacturer:MediaTek
Chipset Model:Kompanio 540
Memory
Standard Memory:8 GB
System Memory Form Factor:On-board
On-board Memory:8 GB
On-board Memory Technology:LPDDR5X
Storage
Drive Type:Flash
Flash Memory Capacity:64 GB
Flash Memory Type:eMMC
Display & Graphics
Screen Size:11.6"
Screen Mode:HD
Screen Resolution:1366 x 768
Brightness:250 Nit
Color Gamut:50% NTSC
Touchscreen:Yes
Graphics Controller Manufacturer:ARM
Graphics Controller Model:Mali-G57 MC2
Graphics Memory Technology:LPDDR5X
Graphics Memory Accessibility:Shared
Network & Communication
Wireless LAN:Yes
Bluetooth:Yes
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
Total Number of USB Ports:4
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports:2
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports:2
Operating System
Operating System Platform:ChromeOS
Operating System:ChromeOS
Battery Information
Number of Cells:3-cell
Power Description
AC Adapter Frequency:50 Hz
AC Adapter Frequency:60 Hz
Power Plug Type:Type C
Included Charger Power:45 W
USB Power Delivery Support:Yes
Physical Characteristics
Color Family:Gray
Product Color:Mineral Gray
Rugged:Yes
Height:0.83"
Width:11.7"
Depth:8.4"