![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI B760-VC WIFI GEN5 Gaming Desktop Motherboard Intel B760 Chipset Socket LGA-1700 ATX PROB760VCWIFIGEN5
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Chipset Model: | B760 |
| Total Processor Supported: | 1 |
| Processor Socket: | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation Supported: | 14th Gen |
| Processor Generation Supported: | 13th Gen |
| Processor Generation Supported: | 12th Gen |
| Processor Supported: | Pentium Gold |
| Processor Supported: | Celeron |
| Processor Supported: | Core |
Memory
| Number of Memory Slots: | 4 |
| Memory Form Factor: | DIMM |
| Memory Form Factor: | UDIMM |
| Maximum Memory Supported: | 256 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported: | 7000 MHz |
| Memory Speed Supported: | 6800 MHz |
| Memory Speed Supported: | 6600 MHz |
| Memory Speed Supported: | 6400 MHz |
| Memory Speed Supported: | 6200 MHz |
| Memory Speed Supported: | 6000 MHz |
| Memory Speed Supported: | 5800 MHz |
| Memory Speed Supported: | 5600 MHz |
| Memory Speed Supported: | 5400 MHz |
| Memory Speed Supported: | 5200 MHz |
| Memory Speed Supported: | 5000 MHz |
| Memory Speed Supported: | 4800 MHz |
I/O Controller
| Controller Type: | Serial ATA/600 |
| RAID Supported: | Yes |
| RAID Levels: | 0 |
| RAID Levels: | 1 |
| RAID Levels: | 5 |
| RAID Levels: | 10 |
Video
| Onboard Video: | CPU Dependent Video |
Audio
| Audio Channels: | 7.1 |
Network & Communication
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 5.3 |
| Gigabit Ethernet: | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet: | Yes |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
I/O Expansions
| Total Number of Expansion Slots: | 5 |
| PCI Express Standard: | PCI Express 5.0 |
| PCI Express Standard: | PCI Express 4.0 |
| PCI Express Standard: | PCI Express 3.0 |
| Total Number of PCI Express Slots: | 5 |
| Number of PCI Express x16 Slots: | 5 |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports: | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 4 |
| S/PDIF: | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 1 |
Onboard Interfaces
| Number of SATA Interfaces: | 4 |
| Number of M.2 Interfaces: | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports: | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports: | 4 |
Physical Characteristics
| Form Factor: | ATX |
| Width: | 12" |
| Depth: | 9.6" |
Miscellaneous
| Brand Compatibility: | Intel |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
| Additional Warranty Information: | MSI motherboards purchased by end users will have a warranty period of 3 years (36 months) that covers damage due to regular usage but not physical damage caused to the motherboard. The warranty period will begin on the date of purchase the end user made from an authorized retailer if an invoice is provided as a proof of purchase. If the end user is unable to provide the invoice, then the warranty period will begin based off that product's manufactured date. |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142445853
- Mfr's Part #: PROB760VCWIFIGEN5














Click to enlarge
(0 Ratings) 