![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
ACER TMP414-55-59DM-STF 14IN. WUXGA 1920X1200 IPS DIDPLAY, INTEL CORE ULTRA 5 22
Technical Information
| Response Time Details: | 20ms |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 5 |
| Processor Model: | 225U |
| Processor Series: | Series 2 |
| Processor Core: | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Threads: | 14 |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 4.80 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| Cache: | 12 MB |
| 64-bit Processing: | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory: | 64 GB |
| System Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed: | 5600 MHz |
| Installed Slot Memory: | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 1 x 16GB |
| Number of Occupied Memory Slots: | 1 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Memory Card Supported: | microSD |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 14" |
| Display Screen Type: | Active Matrix TFT LCD |
| Display Screen Technology: | ComfyView (Matte) |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Standard Refresh Rate: | 60 Hz |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Color Gamut: | 45% NTSC |
| Screen-to-body Ratio: | 80.9% |
| Color Depth: | 6-bit+FRC |
| Touchscreen: | No |
| HDCP Supported: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Manufacturer: | Intel |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth Standard: | Bluetooth 5.4 or above |
Built-in Devices
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Front Camera/Webcam Video Resolution: | 2880 x 1800 |
| Infrared Camera: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Number of Microphones: | 2 |
| Finger Print Reader: | Yes |
| Speakers: | Yes |
| Number of Speakers: | 2 |
| Sensor Type: | Vision Sensor |
| Audio Features: | Smart Noise Suppression w/ Beamforming technology |
| Audio System: | DTS:X Ultra |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Number of HDMI Outputs: | 1 |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB4 Ports: | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: | 2 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro Education |
Software
| Software Included: | Windows Desktop Apps In-House:
|
Input Devices
| Keyboard: | Yes |
| Numeric Pad: | No |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Localization: | English (US) |
| Pointing Device Type: | TouchPad |
| TouchPad Features: | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| TouchPad Features: | Moisture Resistant |
| Key Travel Distance: | 61 mil |
| Keyboard Features: | Caps Lock Indicator |
| Keyboard Features: | Microphone Mute Indicator |
| Keyboard Features: | TravelMate Sense Key |
| Keyboard Features: | White Backlight |
| Copilot Key: | Yes |
Battery Information
| Battery Chemistry: | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy: | 65 Wh |
| Maximum Battery Run Time: | 19 Hours |
| Battery Life Detail: | For models with WUXGA Panel + SSD Up to 13 hours (based on MobileMark2025 test results) Up to 19 hours (based on video playback test results) Up to 13 hours (based on web browsing test results) Battery life: |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 100 W |
Physical Characteristics
| Color Family: | Blue |
| Product Color: | Blue |
| Height: | 0.74" |
| Width: | 12.3" |
| Depth: | 9.2" |
| Weight (Approximate): | 2.73 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Security Features: |
|
| Energy Star: | Yes |
| Country of Origin: | Thailand |
| Antimicrobial: | No |
| Kensington Security Slot: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Warranty
| Limited Warranty: | 2 Year |
| Additional Warranty Information: | 2y_PA Acer warranty card |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 195133341356
- Mfr's Part #: NX.BNKAA.003













Click to enlarge
(0 Ratings) 