![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Asus 2200W Power Supply ASUSPROWS2200P
ASUS Pro WS 2200W Platinum The ASUS Pro WS 2200W Platinum PSU is engineered to support up to four GeForce RTX 5080 graphics cards. It also features 80 PLUS Platinum certification, high-performance copper pins, dual-ball fan bearings, etched cables, rock-solid voltage stability and advanced power delivery, making it an ideal choice for AI solutions, deep learning and IT management. ENGINEERING | Heavy-Duty Power Designed to reliably deliver the thousands of watts necessary to power up to four NVIDIA GeForce RTX 5080 graphics cards, the ASUS Pro WS 2200W Platinum enables breakthrough performance that meets the needs of demanding AI workloads. Gold-Plated High-Performance Copper Pins The copper pins of the PCIe connectors in this PSU have been upgraded with gold plating to help ensure cooler operation and improved power delivery efficiency. This plating translates to a significant reduction in normal 12V-2x6 connector temperatures (up to 10°C), promoting optimal performance and stability for even the most demanding graphics cards. Furthermore, the improved contact between socket pins and connectors reduces resistance and improves durability for connector insertion and removal, ensuring reliable cooling performance. Protective PCB Coating | All wrapped up A protective conformal coating envelops the circuit board to help protect against short-circuits caused by moisture, dust or debris. This added layer of protection enhances durability and stability, ensuring reliable performance throughout the PSU's lifespan. ATX 3.1 Compatible ATX 3.1 ushers in tighter voltage and current regulation for next-gen hardware ? and the ASUS Pro WS series is ahead of the curve with full compliance. The 16-pin PCIe cables bundled with the PSU deliver up to 600 watts to PCIe 5.1 graphics cards, readying your build for the graphics cards of tomorrow. 80 Plus Platinum The ASUS Pro WS Platinum uses low-ESR Japanese server-grade capacitors to ensure efficient operation. This upgrade enables an 80 PLUS Platinum certification, which guarantees 89% efficiency at 100% load and 92% efficiency at 50% load. This increased efficiency results in less heat, reduced fan noise and increased reliability. COOLING | Extruded Aluminum Heatsinks The integrated heatsinks have up to twice the volume of standard designs, to dissipate heat more effectively and help extend component lifespan. Dual-Ball Fan Bearings | Up to twice the lifespan Dual-ball bearings boast a remarkable lifespan of up to 80,000 hours, lasting up to twice as long as sleeve bearings and exceeding even fluid dynamic bearings. This helps ensure long-lasting, reliable cooling with minimal noise. EXPERIENCE | Etched Cables Made using pliable premium materials, these etched cables are easily flexible during installation, and they operate at temperatures 50°C lower than the safety limit when routed for cable management. The cables also meet the rigorous standards of the UL1581 flame test and UL758 certification, helping to ensure a smooth PC DIY experience and exceptional safety. DIY-Friendly CPU/PCIe Power Connector Engineered for a streamlined build experience, the power cable features a distinct clip between the 4+4 pin connectors and a unique color scheme for easy identification during installation. The integrated clip helps ensure a secure and effortless connection to the motherboard's CPU power connector, while the dual-color PCIe 16-pin connector enhances visibility and simplifies GPU power connections. |
| Specification Compliance: | ATX 3.1 |
| Efficiency: | 89% |
| Power Factor Correction (PFC): | Active |
| Number of Fans: | 1 |
| Fan Bearing Type: | Dual Ball Fan Bearing |
| Protection Type: | Over Power |
| Protection Type: | Over Voltage |
| Protection Type: | Under Voltage |
| Protection Type: | Short Circuit |
| Protection Type: | Over Current |
| Protection Type: | Over Temperature |
| NVIDIA SLI Supported: | Yes |
| Features: | On/Off Switch |
| Features: | Low Noise |
| Number of +12V Rails: | 1 |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Input Voltage Range: | 200 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage: | 3.3 V DC |
| Output Voltage: | 5 V DC |
| Output Voltage: | 12 V DC |
| Output Voltage: | -12 V DC |
| Output Voltage: | 5 V SB |
| Output Voltage Detail: | 3.3 V DC @ 25 A |
| Output Voltage Detail: | 5 V DC @ 25 A |
| Output Voltage Detail: | -12 V DC @ 0.8 A |
| Output Voltage Detail: | 5 V SB @ 3 A |
| Output Voltage Detail: | 12 V DC @ 183.3 A |
| Output Current: | 25 A |
| Output Current: | 183.30 A |
| Output Current: | 800 mA |
| Output Current: | 3 A |
| Output Power: | 2200 W |
| Input Frequency: | 50-60 Hz |
| PCI Express Connector: | Yes |
| Number of SATA Power Connectors: | 12 |
| PCI Express Version: | 5.1 |
| Number of (6+2 pin) PCI Express Power Connectors: | 4 |
| Number of (4+4 pin) CPU Power Connectors: | 2 |
| Form Factor: | ATX |
| Form Factor: | Internal |
| Height: | 3.4" |
| Width: | 6.9" |
| Depth: | 5.9" |
| Weight (Approximate): | 4.70 lb |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 197105972933
- Mfr's Part #: ASUS-PRO-WS-2200P



















(0 Ratings) 