![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
WATCHGUARD AP130
General Information
WatchGuard's AP 130 is an ideal Wi-Fi 6 solution to support low-density indoor environments like a small office or remote workers with a secure WPA3 encryption. Integrated security is delivered by supporting the 802.11 standard and WPA3 encryption to enhance the Wi-Fi experience. Includes Wi-Fi 6 2x2 radio with four internal antennas. Maximum TX power delivers 22 dBm and a 3dBi antenna gain with one Ethernet port supporting up to 1 Gbps. Maximum data rate includes a crystal clear and seamless wireless experience supporting 1.2 Gbps on the 5 GHz band and 574 Mbps available on the 2.4 GHz band. Must be purchased with either a Standard Wi-Fi Management or USP Wi-Fi Management license. |
Technical Information
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Network Band: | Dual Band |
| Frequency Band: | 2.40 GHz |
| Frequency Band: | 5 GHz |
| Total Number of Antennas: | 4 |
| Number of Internal Antennas: | 4 |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Wireless Transmission Speed: | 1.73 Gbit/s |
| MIMO Technology: | Yes |
| MIMO Type: | Multi User MIMO |
| Number of Bandwidth Streams: | 2 |
| Data Encryption: | Yes |
| Encryption Standard: | WPA3 |
Interfaces/Ports
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Technology: | Fast Ethernet |
| Ethernet Technology: | Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 1 |
| PoE+ (RJ-45) Ports: | Yes |
Network & Communication
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6 |
Power Description
| Power Consumption: | 13.88 W |
Physical Characteristics
| Antenna Form Factor: | Internal |
| Height: | 6.3" |
| Width: | 6.3" |
| Depth: | 1.3" |
| Weight (Approximate): | 13.40 oz |
Miscellaneous
| Application/Usage: | Office |
| Certifications & Standards: |
|
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 654522044648
- Mfr's Part #: WGA130000














Click to enlarge
(0 Ratings) 