HP ProBook 440 G11 14" Laptop Intel Core U5 16GB SSD AF8P3UPABA
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Performance to stay productive from anywhere The HP ProBook 440 14-inch laptop provides growing businesses with commercial-grade performance, multi-layered endpoint security , and durability in an easily upgradeable design. Powered by the latest Intel® processor and long battery life, this feature-rich PC is well-equipped for long-term productivity and helps enable hybrid work. Designed for hybrid productivity Adapt to varied workstyles for comfort and ease-of-use. With 16:10 aspect ratio on a 14- inch display, get a large-screen experience within a compact, modern design for enhanced productivity, whether working at home or in the office. |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 5 |
| Processor Model: | 125U |
| Processor Core: | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Threads: | 14 |
| Processor Speed: | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 4.30 GHz |
| L3 Cache: | 12 MB |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory: | 32 GB |
| System Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 16 GB |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Screen Size: | 14" |
| Display Screen Type: | LCD |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 2 Super Speed+ USB Type-C® 20Gbps signaling rate USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4 |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Optional Ports: | Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series. |
| AC Adapter Frequency: | 63 Hz |
| AC Adapter Frequency: | 47 Hz |
| Power Plug Type: | Type C |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
| Height: | 0.67" |
| Width: | 12.5" |
| Depth: | 8.8" |
| Package Contents: | - ProBook 440 G11 Notebook
- AC Adapter
- Power Cord
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Features: | Miracast Technology |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
198701117698
- Mfr's Part #:
AF8P3UP#ABA