![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP Elite x360 830 G11 13.3" Touch 2in1 60Hz Intel Core U5 16GB SSD AF8P6UPABA
General Information
The enterprise notebook that's anything but ordinary Equip your high-producing teams with the PC that delivers the power of the latest Intel® processor , HP Wolf Security, and intuitive collaboration tools they need for working in the office orin a hybrid setting. The HP Elite x360 830 effectively meets the demands of multi-tasking teams across the globe. Engineered for long lasting productivity from anywhere Empower your hybrid workforce with the elevated conferencing capabilities, easily managed security, and AI-driven performance from the latest Intel® processor in the sleek HP Elite x360 830 purpose built for demanding enterprise workloads. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 5 |
| Processor Model: | 135U |
| Processor Core: | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Threads: | 14 |
| Maximum Turbo Speed: | 4.40 GHz |
| L3 Cache: | 12 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 16 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 13.3" |
| Display Screen Type: | LCD |
| Standard Refresh Rate: | 60 Hz |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth: | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
Input Devices
| Copilot Key: | Yes |
Battery Information
| Number of Cells: | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 16.50 Hours |
| Battery Weight: | 7.23 oz |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| AC Adapter Frequency: | 47 Hz |
| AC Adapter Frequency: | 63 Hz |
| Power Plug Type: | Type C |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
Physical Characteristics
| Form Factor: | Convertible |
| Height: | 0.76" |
| Width: | 11.8" |
| Depth: | 8.5" |
| Weight (Approximate): | 2.89 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Miracast Technology |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 198701117889
- Mfr's Part #: AF8P6UP#ABA













Click to enlarge
(0 Ratings) 