![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI Aegis RS2 AI A2NVM7-2227 Gaming PC Intel® Core™ Ultra 7 270K Plus NVIDIA® Geforce RTX 5060 Ti 32GB DDR5 2TB M.2 SSD Windows 11 1 Year Warranty Intel® X890 1x RJ45 2.5Gbps Wi-Fi 6E USB A USB C MSI Gaming Ke AeRS2A2NVM72227
General Information
Hit the ground running with the Aegis series gaming desktop. Built with high-performance components and integrated with a luminescent RGB Fan, the Aegis Series can handle the most popular esports and AAA titles providing users with all the tools necessary for a victorious start to their PC gaming journey. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Series: | Series 2 |
| Processor Model: | 270K PLUS |
| Processor Speed: | 3.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 5.40 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 13 TOPS |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Chipset Model: | Z890 |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Memory Supported: | 64 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 2 TB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer: | NVIDIA |
| Graphics Controller Model: | GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics Memory Capacity: | Up to 8 GB |
| Graphics Memory Technology: | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility: | Dedicated |
| AI GPU: | Yes |
Network & Communication
| Ethernet Technology: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth: | Yes |
I/O Expansions
| Number of M.2 Interfaces: | 3 |
Built-in Devices
| Sound System: | 7.1 Surround Sound |
Interfaces/Ports
| Number of HDMI Outputs: | 1 |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports: | 1 |
| USB Type-C (Front): | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs: | 3 |
| DisplayPort: | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 1 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 750 W |
Physical Characteristics
| Color Family: | White |
| Product Color: | White |
| Cooler Type: | Liquid Cooler |
| Height: | 19.4" |
| Width: | 9.1" |
| Depth: | 19" |
| Weight (Approximate): | 26.90 lb |
| Application/Usage: | Gaming |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Features: | DLSS 4.0 Technology |
| Features: | RGB Lighting |
| Features: | Liquid Cooling System |
| TAA Compliant: | No |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142463062
- Mfr's Part #: AeRS2A2NVM72227














Click to enlarge
(0 Ratings) 