![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Lenovo ThinkVision S24-4e 24" Class Full HD LED Monitor 16:9 Raven Black
General Information
| The ThinkVision S24-4e Monitor is designed for professional excellence. View your work in seamless quality in FHD with a 100 Hz refresh rate for animation or fast-moving pictures. The large 23.8-inch monitor can manually reduce the refresh rate to 48 Hz for less demanding content, saving more power in the long run. View your work on this immersive and stylish monitor with its 3-side borderless display to match any modern workspace. The monitor also comes with TUV HW Low Blue Light certification, protecting your vision without falling short on stunning, true-to-life colors. Personalize your comfort with S24-4e monitor's adjustable monitor stand. Effortlessly tilt your monitor to the perfect viewing angle, and save valuable desk space with the simple-to-assemble tilt stand. Featuring a VESA mount that supports Tiny PC, it allows you to securely attach your Tiny PC directly to the base of your monitor. |
- 23.8 inch viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- WLED backlight technology provides a clear and smooth display by minimizing flicker and enhancing luminance uniformity across the panel
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- sRGB feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor ensures consistent operation during extended sessions across diverse usage scenarios
- The ThinkVision 23.8 inch monitor includes Full HD 1920x1080 resolution for pixel-precise clarity and vibrant visuals
- 100 Hz standard refresh rate reduces deterioration caused by blurring to preserve image clarity and support sustained visual performance
Technical Information
| Number of Screens: | 1 |
| Screen Size Class: | 24" |
| Viewable Screen Size: | 23.8" |
| Screen Mode: | Full HD |
| Screen Surface: | Anti-glare |
| Panel Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time: | 4 ms |
| Response Time Details: | 4 ms Extreme Mode |
| Response Time Details: | 6 ms Normal Mode |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Pixel Pitch: | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Horizontal Viewing Angle: | 178° |
| Vertical Viewing Angle: | 178° |
| Backlight Technology: | WLED |
| Features: | sRGB |
| Features: | Anti-glare |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Natural Low Blue Light |
| Stand Adjustments: | Tilt |
| Active Display Area (H x V): | 20.75" x 11.67" |
| Surface Treatment: | Anti-glare |
| Flicker Free: | Yes |
Video
| Maximum Resolution: | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate: | 100 Hz |
| Color Supported: | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio: | 1,300:1 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Color Gamut: | 99% sRGB |
| Pixel Per Inch (PPI): | 92 |
Audio
| Speakers: | No |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45): | No |
| HDMI: | Yes |
| HDMI Version: | 1.4 |
| USB: | No |
| VGA: | Yes |
| Total Number of HDMI Ports: | 1 |
| Number of VGA Ports: | 1 |
Built-in Devices
| Webcam: | No |
| Microphone: | No |
Software
| Operating System Supported: | Windows 10 |
| Operating System Supported: | Windows 11 |
Power Description
| Operating Power Consumption: | 16 W |
| Maximum Power Consumption: | 19 W |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| VESA Mount Standard: | 100 x 100 |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Raven Black |
| Bezel Width: | 78.7 mil |
| Height: | 12.8" |
| Width: | 21.3" |
| Depth: | 1.7" |
| Height with Stand: | 15.86" |
| Width with Stand: | 21.25" |
| Depth with Stand: | 7.09" |
| Weight (Approximate): | 5.95 lb |
| Weight with Stand (Approximate): | 6.61 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Energy Star: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review



















(0 Ratings) 