![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Asus NUC 13 Rugged Barebone System Atom x7425E Quad-core 4 Core
|
Reliable performance in unreliable conditions
Make amazing experiences possible Unlock unparalleled performance, connectivity, and reliability with ASUS NUC 13 Rugged kits and boards. Expertly crafted in a fanless, dust-resistant ruggedized chassis, these devices showcase the perfect synergy of power and durability. Featuring the Intel®Processor N50 and Intel®Atom®processors, ASUS NUC 13 Rugged devices are tailor-made for applications that demand resilience against dust exposure, shocks, and vibration. Select kits are engineered to endure extended external ambient temperatures (0-50°C on tall chassis), ensuring unwavering performance even in the most demanding conditions. Elevate your computing experience with the ideal blend of strength and sophistication. Powerful performance in a small, durable footprint More than a PC ASUS NUC 13 Rugged features the Intel Atom x7425E / Intel Atom x7211E / Intel Processor N50, delivering robust performance. It is equipped with IntelUHD Graphics integrated with an IPU for enhanced graphics capabilities. The Intel Wi-Fi 6E AX210 comes pre-installed in the M.2 slot for most kit SKUs, complemented by external antennas on the chassis, ensuring reliable and high-speed wireless connectivity. Storage-wise, it bosts a 64 GB eMMC soldered-down and includes an M.2 2280 key M slot, providing support for PCIe x2 NVMe SSD for expanded storage options. The Edge and IoT opportunity Edge and IoT are growing rapidly across nearly every industry. And ASUS partners of all types are striving to develop and deploy next-generation edge solutions. To do so, they need the right edge hardware to meet customer requirements and satisfy long- term expectations. With a purpose-built design, the ASUS NUC 13 Rugged can help you satisfy these requirements and enable key edge use cases for our partners in virtually every industry - from retail to manufacturing. More from the Manufacturer |
| Processor Type: | Atom |
| Processor Model: | x7425E |
| Processor Core: | Quad-core (4 Core) |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Maximum Memory Supported: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots: | 1 |
| Supported Storage Drive Interfaces: | PCI Express |
| Supported Storage Drive Interfaces: | Serial ATA |
| Supported Storage Drive Types: | SSD |
| Controller Type: | NVMe |
| Controller Type: | Serial ATA |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Ethernet Technology: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Number of M.2 Interfaces: | 2 |
| HDMI (Rear): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: | 2 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports: | 2 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 2 |
| Width: | 6.9" |
| Operating System Supported: | Windows 11 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Height: | 1.5" |
| Depth: | 4.3" |
| Package Contents: |
|
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- UPC: 197105471566
- Mfr's Part #: 90AS0021-M000T0



















(0 Ratings) 