![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP EliteBook 6 G2a 14" Copilot+ PC Notebook WUXGA AMD Ryzen AI 5 PRO Ryzen AI PRO 400 435 16 GB 256 GB SSD English Keyboard Pike Silver Aluminum
General Information
| Unlock your potential with the HP EliteBook 6 G2a. This 14-inch HP Copilot+ PC helps streamline workflows and drives AI-enhanced productivity. Long battery life, embedded security, and simplified manageability help your organization thrive. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | AMD |
| Processor Type: | Ryzen AI 5 PRO |
| Processor Model: | 435 |
| Processor Series: | Ryzen AI PRO 400 |
| Processor Core: | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Threads: | 12 |
| Maximum Turbo Speed: | 4.50 GHz |
| NPU Manufacturer: | AMD |
| NPU Name: | Ryzen AI |
| NPU Performance: | 50 TOPS |
| L3 Cache: | 8 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | AMD |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| System Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots: | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 1 |
| Number of Free Memory Slots: | 1 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 14" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 300 Nit |
| Color Gamut: | 62.5% sRGB |
| Touchscreen: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | AMD |
| Graphics Controller Model: | Radeon 840M |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Ethernet Technology: | Ethernet |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Infrared Camera: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Operating System Language: | English |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Localization: | English |
Battery Information
| Number of Cells: | 3-cell |
| Fast Charging Details: | 50% in 30 Minutes |
| Width: | 12.5" |
| Built-in Battery: | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Power Plug Type: | Type C |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Pike Silver Aluminum |
| Height: | 0.69" |
| Depth: | 8.8" |
| Weight (Approximate): | 3.09 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: | |
| Application/Usage: | Premium Computing |
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Windows Hello Compatible: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | TCO Certified Generation 10 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: . |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 821844568859
- Mfr's Part #: D91N4UT#ABA













Click to enlarge
(0 Ratings) 