![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI 276CF E20 27" Class FHD Curved Gaming LCD Monitor 1920 x 1080 0.50/ms 200Hz
General Information
Readers' Choice Gaming Brand WinnerRated the best for overall satisfaction, likelihood to recommend, and gaming performance, MSI is your go-to for the best gaming desktop and monitor experience. |
Technical Information
| Number of Screens: | 1 |
| Screen Size Class: | 27" |
| Viewable Screen Size: | 27" |
| Screen Mode: | Full HD |
| Panel Technology: | Rapid Vertical Alignment (VA) |
| Response Time: | 0.50 ms |
| Response Time Details: | 0.5 ms GTG |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Pixel Pitch: | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Horizontal Viewing Angle: | 178° |
| Vertical Viewing Angle: | 178° |
| Features: | HDR Ready |
| Features: | sRGB |
| Features: | Anti-glare |
| Features: | Cable Lock Slot |
| Features: | AI Vision Technology |
| Vertical Frequency: | 48 Hz to 200 Hz |
| Stand Adjustments: | Tilt |
| Curved Screen: | Yes |
| Curvature: | 1500R |
| Active Display Area (H x V): | 23.54" x 13.24" |
| AI-powered: | Yes |
Video
| Maximum Resolution: | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate: | 200 Hz |
| Color Supported: | 1.07 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio: | 3,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio: | 100,000,000:1 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Tearing Prevention Technology: | Adaptive Sync |
| Color Gamut: | 81% Adobe RGB |
| Color Gamut: | 76% DCI-P3 |
| Color Gamut: | 98% sRGB (CIE 1976) |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| HDMI Version: | 2.0b |
| DisplayPort: | Yes |
| Total Number of HDMI Ports: | 1 |
| Number of DisplayPorts: | 1 |
Power Description
| Frequency: | 50 Hz |
| Frequency: | 60 Hz |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| VESA Mount Standard: | 100 x 100 |
| Height: | 14.3" |
| Width: | 24" |
| Depth: | 3.6" |
| Height with Stand: | 17.78" |
| Width with Stand: | 24.04" |
| Depth with Stand: | 9.83" |
| Weight (Approximate): | 8.71 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Gaming |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142393079
- Mfr's Part #: MAG276CFE20



















(0 Ratings) 