![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Samsung 870 EVO 1TB 2.5" SATA Internal Solid State Drive MZ-77E1T0B/AM
Technical Information
| Storage Capacity: | 1 TB |
| Encryption Standard: | 256-bit |
Drive Performance
| Maximum Read Transfer Rate: | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate: | 530 MB/s |
| Random 4KB Read: | 98000IOPS |
| Random 4KB Write: | 88000IOPS |
| Buffer: | 1 GB |
| Endurance (TBW): | 600 TB |
Network & Communication
| Wireless LAN: | No |
Interfaces/Ports
| Drive Interface: | SATA |
| Drive Interface Standard: | SATA/600 |
Physical Characteristics
| Product Color: | Black |
| Drive Type: | Internal |
| Form Factor: | 2.5" |
| Height: | 2.8" |
| Width: | 3.9" |
| Depth: | 0.3" |
| Weight (Approximate): | 1.59 oz |
Miscellaneous
| Compatibility: | Video Recording Devices |
| Device Supported: | Storage System |
| Device Supported: | Desktop PC |
| Device Supported: | Notebook |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 887276431970
- Mfr's Part #: MZ-77E1T0B/AM



















(0 Ratings) 