![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP EliteBook X G2q 14" Copilot+ PC Notebook 5G WUXGA Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-84-100 32 GB 1 TB SSD English Keyboard Atmospheric Blue
General Information
| Power through long hours of work with the thin and light HP EliteBook X G2q 14 inch Notebook AI PCengineered for business leaders who multitask on the move. With exceptional battery life, HP Fast Charge, and optimized performance, it keeps demanding apps running smoothly and securely, without scrambling for outlets or losing momentum. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Qualcomm |
| Processor Type: | Snapdragon X2 Elite |
| Processor Model: | X2E-84-100 |
| Processor Core: | Dodeca-core (12 Core) |
| Maximum Turbo Speed: | 4.70 GHz |
| NPU Manufacturer: | Qualcomm |
| NPU Name: | Hexagon |
| NPU Performance: | 85 TOPS |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Qualcomm |
Memory
| Standard Memory: | 32 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 32 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 14" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode: | WUXGA |
| Screen Resolution: | 1920 x 1200 |
| Brightness: | 400 Nit |
| Color Gamut: | 100% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer: | Qualcomm |
| Graphics Controller Model: | Adreno |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Cellular Generation: | 5G |
| Bluetooth: | Yes |
| WWAN Supported: | Yes |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Infrared Camera: | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 2 USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Operating System Language: | English |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Localization: | English |
Battery Information
| Number of Cells: | 3-cell |
| Fast Charging Details: | 50% in 30 Minutes |
| Built-in Battery: | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| Power Plug Type: | Type C |
Physical Characteristics
| Color Family: | Blue |
| Product Color: | Atmospheric Blue |
| Height: | 0.56" |
| Width: | 12.3" |
| Depth: | 8.5" |
| Weight (Approximate): | 2.43 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: | |
| Application/Usage: | Premium Computing |
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Energy Star: | Yes |
| TCO Certified: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | TCO Certified Generation 10 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to https://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: https://www.hp.com/go/cpc . |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 821844406151
- Mfr's Part #: D83SXUT#ABA














Click to enlarge
(0 Ratings) 