![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
SANDISK OPTIMUS GX PRO 850X PCIE 8000GB M2 - WITH HEATSINK
Elite performance for champions. Champion your gaming sessions and creative workflows with the SANDISK Optimus GX PRO 850X NVMe™ SSD. Load levels fast and push through your creative workflow with PCIe® 4.0 Sequential Read/Write speeds up to 7,300/6,600 MB/s (2TB and 4TB models). With Random Read/Write speeds up to 1.2M/1.2M IOPS2 (8TB model) and integrated SANDISK nCache™ 4.0 technology, experience seamless game sessions and smooth multitasking. Integrated SANDISK Optimus heatsink helps your drive minimize throttle for those intense game or work sessions. Store your large games and digital assets with capacities up to 8TB on M.2 2280 built with trusted SANDISK BiCS TLC 3D NAND. Engineered for video editing with an endurance rating of up to 4,800 TBW3 (8TB model). Help protect your projects and data with TCG Opal v2.0 data-at-rest encryption. With Microsoft® DirectStorage support, you're ready for future games. Ideal for gaming PCs, creator PCs, and laptops. Dominate your game session and creative projects Load levels fast and push through your creative workflow with PCIe® 4.0 Sequential Read/Write speeds up to 7,300/6,600 MB/s2 (2TB and 4TB models). This SSD is ready for anything from blazing fast video editing to intense gaming sessions. Stay in the game With Random Read/Write speeds up to 1.2M/1.2M IOPS2 (8TB model) and integrated SANDISK nCache™ 4.0 technology, experience seamless game sessions and smooth multitasking. Get ready for future games supporting Microsoft® DirectStorage. No need to delete Stop deleting to make room for more games and applications. With capacities up to 8TB powered by trusted SANDISK BiCS TLC 3D NAND on M.2 2280, you'll have room for more. Designed with the creator in mind Up to a 4,800 TBW3 (8TB model) endurance rating means your drive stays by your side through rigorous content creation workflows. You can also help protect your digital assets with TCG Opal v2.01 data-at-rest encryption. You can do more with SANDISK software The downloadable SANDISK Dashboard application5 (Windows® only) keeps your drive up to date, monitors its health, and enables Game Mode to transform your gaming experience. Plus, Acronis® True Image™ for SANDISK software6 helps you migrate to your new drive. Rest easy Your hard work is covered with our Sandisk's 5-year limited warranty for peace of mind. Heatsink for cool operation and blazing speeds Enjoy sustained high performance thanks to the integrated heatsink that's not only eye-catching, but also helps your rig maintain peak performance through intense workloads. Compatible with PS5® and PS5® Pro consoles. |
| Storage Capacity: | 8 TB |
| Platform Supported: | PC |
| Random 4KB Read: | 1200000IOPS |
| Random 4KB Write: | 1200000IOPS |
| Endurance (TBW): | 4800 TB |
| Maximum Sequential Read: | 7.03 GB/s |
| Maximum Sequential Write: | 6.45 GB/s |
| Drive Interface: | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard: | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Type: | Internal |
| Form Factor: | M.2 2280 |
| Height: | 0.4" |
| Width: | 0.9" |
| Length: | 3.2" |
| Weight (Approximate): | 1.07 oz |
| Operating System Compatibility: | Windows 10+ |
| Compatibility: |
|
| Device Supported: | Gaming PC |
| Device Supported: | Workstation |
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | Gaming Console |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 619659231989
- Mfr's Part #: SDSP81800TAH-000E0

















(0 Ratings) 