![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
2TB SANDISK OPTIMUS GX 7100 PCIE-G4 M2
Built for better gaming, no matter how you game. Game even faster with the SANDISK Optimus GX 7100 NVMe™ SSDs with PCIe® 4.0 boasting Sequential Read/Write speeds up to 7,250/6,900 MB/s (1TB and 2TB models). Improve system responsiveness and help minimize game lag with Random Read/Write speeds up to 1M/1.4M IOPS2 (1TB and 2TB models) and integrated SANDISK nCache™ technology. Conquer your gaming sessions or creative workflows on the go with a power-efficient architecture for laptops and handheld gaming consoles. Store more games and content with capacities up to 4TB on M.2 2280. An SSD that doesn't back down Experience an exhilarating boost with level-conquering Sequential Read/Write speeds up to 7,250/6,900MB/s (1TB and 2TB models). Equipped with a PCIe® 4.0 interface, the SANDISK Optimus GX 7100 NVMe™ SSD enables you to take on the next wave of AAA game titles. Moving on to the next level Improve system responsiveness and help minimize game lag with Random Read/Write speeds up to 1M/1.4M IOPS2 (1TB and 2TB models) and integrated SANDISK nCache™ technology. Making your PC ready to handle future immersive games including those supported by Microsoft® Direct Storage. Expand your game library without worry Available in capacities up to 4TB on M.2 2280, the SANDISK Optimus GX 7100 NVMe™ SSD gives you ample storage for the latest games, with space for future updates and downloadable content. It's also powered by our 8th generation SANDISK BiCS TLC 3D CBA NAND. Clear that checkpoint Conquer your gaming sessions or creative workflows while on the go. With a power-efficient architecture, you can clear that checkpoint or wrap that project before your battery taps out. Tune your drive with SANDISK software Keep your drive updated, monitor your drive's performance, and enable Game Mode with SANDISK Dashboard (Windows® only).4 Includes Acronis® True Image™ for SANDISK software to help you migrate to your new drive. Rest easy Your hard work is covered with Sandisk's 5-year limited warranty6 for peace of mind. |
| Storage Capacity: | 2 TB |
| Platform Supported: | PC |
| Random 4KB Read: | 1000000IOPS |
| Random 4KB Write: | 1400000IOPS |
| Maximum Sequential Read: | 7.08 GB/s |
| Maximum Sequential Write: | 6.74 GB/s |
| Drive Interface: | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard: | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Type: | Internal |
| Form Factor: | M.2 2280 |
| Height: | 0.1" |
| Width: | 0.9" |
| Length: | 3.2" |
| Weight (Approximate): | 0.20 oz |
| Operating System Compatibility: | Windows 10+ |
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | Handheld Gaming Console |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 619659232115
- Mfr's Part #: SDSP71200TAN-000E0















(0 Ratings) 