![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Dell Pro Plus P2725DE 27" Class WQHD LED Monitor 16:9 Black Silver Refurbished 27" Viewable In-plane Switching IPS Technology LED Edgelight System Backlight 2560 x 1440 16.7 Million Colors 350 Nit 5 ms 100 Hz Refresh Rate Swivel DELLP2725DEREFA
Single-cable solution Transmit video, data, Ethernet and up to 90W power delivery all at once with USB-C. Variety of ports Including HDMI, DP, USB and RJ45 for stable Ethernet. Work seamlessly Daisy chain multiple monitors for efficient multitasking. Works with devices on macOS® Tested with devices on macOS, this USB-C monitor is ready-to-work with Mac® devices. Enhanced eye comfort TÜV 4-Star certified monitor for eye comfort reduces eye fatigue while you work. Improved ComfortView Plus Reduced harmful blue light emissions to ≤35%, for all-day comfort without sacrificing color. Refresh Rate 100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion. Vivid Colors Wide color coverage with up to 16.7 M displayable colors of 99% sRGB. Clarity from any angle With high resolution, consistent colors across wide angles, and improved contrast ratio, your work has never looked this good. QHD resolution 2560 x 1440 resolution makes every detail stand out. Color consistency Vibrant colors across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology. 1500:1 contrast ratio For deeper blacks and brighter whites. Configure your workspace A wide variety of ports ensure you can connect all your accessories and create the perfect work setup to maximize your productivity. Quick access ports Experience the convenience of front-facing, pop-out USB-C (with up to 15W charging) and USB Type-A ports for easy connectivity. When you are done, just pop the ports back in for a clean look. Work comfortably Designed for comfort and style with adjustability features and an ultra-thin bezel. Dell Display and Peripheral Manager Experience Dell's singular, innovative application to optimize the performance of your entire Dell PC workspace. Maximize productivity Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customizes up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up. Customize your views Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule. More manageable Scale up management across your entire fleet of Dell displays and client peripherals with streamlined firmware update and expanded Command Line Interface features. |
| Number of Screens: | 1 |
| Screen Size Class: | 27" |
| Viewable Screen Size: | 27" |
| Screen Mode: | WQHD |
| Panel Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time: | 5 ms |
| Response Time Details: | 5 ms GTG (Fast) |
| Response Time Details: | 8 ms GTG |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle: | 178° |
| Vertical Viewing Angle: | 178° |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Backlight Technology: | LED Edgelight System |
| HDCP Supported: | Yes |
| Maximum Adjustable Height: | 5.91" |
| Tilt Angle: | -5° to 21° |
| Swivel Angle: | -45° to 45° |
| Pivot Angle: | +/-90° |
| Features: | sRGB |
| Features: | Eye Comfort Technology |
| Features: | Anti-glare |
| Features: | Security Lock |
| Features: | Stand Lock |
| Features: | BFR Free |
| Features: | PVC Free |
| Features: | Arsenic-free Glass |
| Features: | Mercury-free |
| Features: | Narrow Bezel |
| Features: | ComfortView Plus |
| Features: | Kensington Lock |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Wide Viewing Angle |
| Features: | Easy Arrange |
| Horizontal Frequency: | 30 kHz to 151 kHz - DisplayPort |
| Horizontal Frequency: | 30 kHz to 151 kHz - HDMI |
| Horizontal Frequency: | 30 kHz to 151 kHz - USB Type C |
| Adjustable Stand: | Yes |
| Stand Adjustments: | Swivel |
| Stand Adjustments: | Height |
| Stand Adjustments: | Pivot |
| Stand Adjustments: | Tilt |
| Stand Included: | Yes |
| Glass Hardness: | 3H |
| Operation Hours: | 8 Hours/5 Days |
| Maximum Resolution: | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate: | 100 Hz |
| Color Supported: | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio: | 1,500:1 |
| Brightness: | 350 Nit |
| Color Gamut: | 99% sRGB (CIE 1931) |
| Maximum Preset Resolution: | 2560 x 1440 at 100Hz |
| Pixel Per Inch (PPI): | 109 |
| Speakers: | No |
| Network (RJ-45): | Yes |
| HDMI: | Yes |
| HDMI Version: | 2.1 |
| USB: | Yes |
| DisplayPort: | Yes |
| USB Type-C: | Yes |
| Number of HDMI Inputs: | 1 |
| Total Number of HDMI Ports: | 1 |
| Number of USB Ports: | 5 |
| Number of DisplayPorts: | 2 |
| Total Number of USB Type-C Ports: | 2 |
| USB Type-C (Power Delivery) Upstream: | 90 W |
| Number of USB Type-C (Power Delivery) Ports: | 2 |
| Number of DisplayPort 1.4 (HDCP 1.4): | 1 |
| Number of HDMI 2.1 (HDCP 1.4): | 1 |
| DisplayPort Input: | Yes |
| DisplayPort Output: | Yes |
| Ethernet Technology Details: | 1 x RJ-45 Gigabit Ethernet |
| Built-in Devices: | USB Hub |
| Operating Temperature Range: | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Non-operating Temperature Range: | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| Operating Humidity Range: | 10% to 80% (Non-condensing) |
| Non-operating Humidity Range: | 5% to 90% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude: | 16404 ft |
| Maximum Non-operating Altitude: | 40000 ft |
| Input Voltage Range: | 100V AC to 240V AC |
| Operating Power Consumption: | 19.60 W |
| Standby Power Consumption: | 300 mW |
| Off-Mode Power Consumption: | 300 mW |
| Energy Efficiency Class: | E |
| Frequency: | 50 Hz |
| Frequency: | 60 Hz |
| Maximum Power Consumption: | 200 W |
| Voltage Current: | 3 A |
| VESA Mount Compatible: | Yes | |
| VESA Mount Standard: | 100 x 100 | |
| Color Family: | Dual Color | |
| Product Color: | Black | |
| Product Color: | Silver | |
| Height: | 14" | |
| Width: | 24.1" | |
| Depth: | 2" | |
| Height with Stand: | 21.09" | |
| Width with Stand: | 24.11" | |
| Depth with Stand: | 7.57" | |
| Compressed Height with Stand: | 15.19" | |
| Extended Height with Stand: | 21.09" | |
| Bezel Width (Top): | 0.31" | |
| Bezel Width (Bottom): | 0.51" | |
| Bezel Width (Left): | 0.31" | |
| Bezel Width (Right): | 0.31" | |
| Weight (Approximate): | 10.14 lb | |
| Stand Height: | 16.86" | |
| Stand Width: | 10.74" | |
| Stand Depth: | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 715663133872
- Mfr's Part #: DELL-P2725DE-REFA














Click to enlarge
(0 Ratings)