![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
DUAL BAND WIRELESS RANGE EXTENDER
General Information
Luxul's P40 AC1200 WiFi Bridge + Range Extender offers a simple option for extending the reach of your wireless network. It can be used either as a bridge link for directly connecting Ethernet devices to your WiFi network or as a range extender for providing WiFi coverage to those hard-toreach dead spots. Designed to plug discreetly into an electrical outlet, it is well suited for use in both home and small office environments. The P40 implements 802.11ac technology, delivering up to 1200Mbps (up to 300Mbps 2.4G or 867Mbps 5G) speeds and is also compatible with 802.11a/b/g/n/ac devices.
|
Technical Information
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band: | 2.40 GHz |
| Frequency Band: | 5 GHz |
| Total Number of Antennas: | 2 |
| Number of Internal Antennas: | 2 |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Wireless Transmission Speed: | 1.17 Gbit/s |
Physical Characteristics
| Form Factor: | Wall Mountable |
| Height: | 3.6" |
| Width: | 2.3" |
| Depth: | 1.5" |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | School |
| Application/Usage: | Office |
| Application/Usage: | Retail Store |
| NDAA Compliant: | Yes |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 655003921076
- Mfr's Part #: P40














Click to enlarge
(0 Ratings) 