![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Logitech Lift Vertical Ergonomic Mouse Wireless Bluetooth or Logi Bolt USB receiver Quiet clicks 6 buttons Sand 910007663
General Information
When the desk life gets you down, lift yourself up. A great fit for small to medium hands, Lift Vertical Ergonomic Mouse is crafted for comfort from first light to late night. Raise your hand into instant comfort with a soft rubber grip and cozy thumb rest. Realign into a more natural posture at 57°. And feel focus flow from morning to night with productivity features designed to suit your working style. Connect easily to up to 3 devices via Bluetooth or Logi Bolt, and enjoy up to 2 years' battery life in a single AA battery. |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology: | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology: | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance: | 32.81 ft |
| Wireless Operating Frequency: | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi): | 4000 |
| Total Number of Buttons: | 6 |
| Scroller Type: | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features: | Quiet Clicks |
| Pointing Device Features: | Ergonomic |
| Pointing Device Features: | Textured Grip |
| Pointing Device Features: | Thumb Rest |
| Pointing Device Features: | Customizable Keys |
| Pointing Device Features: | Adjustable DPI |
| Ergonomic Fit: | Right-handed |
| Hand/Palm Size: | Small/Medium |
| Wireless Receiver Interface: | USB |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface: | USB |
Battery Information
| Number of Batteries Supported: | 1 |
| Battery Size Supported: | AA |
| Maximum Battery Life: | 2 Year |
| Battery Included: | Yes |
Power Description
| Power Source: | Batteries |
Physical Characteristics
| Color Family: | Beige |
| Product Color: | Sand |
| Product Material: | Recycled Plastic |
| Height: | 2.8" |
| Width: | 2.8" |
| Length: | 4.3" |
| Weight (Approximate): | 4.41 oz |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Operating System Compatibility: | iPadOS |
| Operating System Compatibility: | Linux |
| Operating System Compatibility: | ChromeOS |
| Operating System Compatibility: | Mac OS |
| Operating System Compatibility: | Windows |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | Mac |
| Device Supported: | Computer |
| Post-consumer-waste%: | 56% |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 097855208347
- Mfr's Part #: 910-007663



















(0 Ratings) 