![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Logitech Signature Comfort Plus Combo MK880 Wireless Keyboard and Mouse Combo Full-Size Comfort Keyboard with Palm Rest Off-white 920013970
General Information
| Feel the comfort all day with the Signature Comfort Plus MK880 bundle. Enjoy a keyboard with adjustable tilt legs and a curved palmrest and dual-foam support, keeping your hands relaxed even on busy days. The right-handed mouse is shaped for comfort, featuring a palm cushion and cozy side grips, plus quiet clicks and SmartWheel scrolling. Switch between up to three devices in a tap with Easy-Switch and Bluetooth-no dongle needed. Customizable shortcuts with Logi Options+ and dedicated AI launch key and video meeting keys make every workflow smarter. With long battery life and universal compatibility, MK880 fits every workspace and workday. |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Type: | Keyboard |
| Keyswitch Technology: | Plunger |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology: | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology: | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency: | 2.40 GHz |
| Keyboard Form Factor: | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Features: | Palm Rest |
| Keyboard/Keypad Features: | Adjustable Tilt |
| Keyboard/Keypad Features: | Programmable Keys |
| Keyboard/Keypad Features: | Battery Indicator |
| Adjustable Height: | Yes |
| Number of Keys: | 108 |
| Hot Keys: | AI Launch |
| Hot Keys: | Easy Switch |
| Hot Keys: | Action Center |
| Hot Keys: | Microphone |
| Hot Keys: | Video On/Off |
| Number of Programmable Keys: | 22 |
Pointing Device
| Pointing Device Type: | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology: | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology: | Bluetooth/RF |
| Pointing Device Wireless Operating Distance: | 32.81 ft |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency: | 2.40 GHz |
| Movement Detection: | Optical |
| Movement Resolution (dpi): | 4000 |
| Total Number of Buttons: | 6 |
| Scroller Type: | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit: | Right-handed |
| Pointing Device Features: |
|
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface: | USB |
| Pointing Device Host Interface: | USB |
| Wireless Receiver Interface: | USB |
Battery Information
| Battery Included: | Yes |
| Battery Size Supported: | AA |
| Battery Size Supported: | AAA |
| Keyboard Battery Life: | 3 Year |
| Keyboard Battery Size Supported: | AAA |
| Pointing Device Battery Life: | 2 Year |
| Pointing Device Battery Size Supported: | AA |
Power Description
| Power Source: | Battery |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color: | Off White |
| Pointing Device Color: | Off White |
| Keyboard/Keypad Height: | 1.18" |
| Keyboard/Keypad Width: | 8.34" |
| Keyboard/Keypad Length: | 17.49" |
| Pointing Device Height: | 4.78" |
| Pointing Device Width: | 2.93" |
| Pointing Device Depth: | 1.74" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) with Battery: | 1.74 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) with Battery: | 3.63 oz |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Operating System Compatibility: | Windows 10 |
| Operating System Compatibility: | Windows 11 |
| Operating System Compatibility: | macOS 12 |
| Operating System Compatibility: | Linux |
| Operating System Compatibility: | ChromeOS |
| Operating System Compatibility: | iPadOS 15 |
| Operating System Compatibility: | iOS 15 |
| Operating System Compatibility: | Android 12 |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | Mac |
| Device Supported: | Universal |
| Post-consumer-waste%: | 49% |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 097855208675
- Mfr's Part #: 920-013970



















(0 Ratings) 