![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Lenovo GO Wireless Power Bank 10000 mAh G0A3LG1WWW
General Information
| Wires are like chains for remote workers. That's why we've done away with the frustration of cables and invented a truly wireless portable power bank. With a 10,000 mAh battery and wireless Qi, one power source is all you need to provide up to 15W of wireless power to your Qi-enabled devices. |
- 10,000mAh capacity, 30W max. output
- Simultaneously charging up to 3 devices
- Dual USB-C connection, 1 x USB-C port + 1 x USB-C integrated cable
- USB-C charging support power-in and power-out
- Supports USB-C fast charging for tablets, up to 27W
- Wireless Qi fast charging up to 15W
- Compatible with PD 3.0 devices
- Supports pass-through charging
- Fast charge with any USB-C adapter, fully charged in under 2 hours
- Built-in overcharge and safety protection
Interfaces/Ports
| Number of USB Ports: | 2 |
Battery Information
| Battery Capacity: | 10000 mAh |
| Battery Energy: | 38.50 Wh |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion (Li-Ion) Polymer |
Power Description
| Output Current: | 3 A |
| Input Voltage: | 9 V |
| Output Voltage: | 9 V DC |
Physical Characteristics
| Product Color: | Storm Gray |
| Product Material: | Plastic |
| Height: | 0.7" |
| Depth: | 2.8" |
| Weight (Approximate): | 9.10 oz |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Qi-enabled Device |
| Application/Usage: | Tablet |
| Application/Usage: | Mobile Phone |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review



















(0 Ratings) 